AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Koronavirüs kaynaklı beyin inflamasyonu, Alzheimer hastalığına benziyor!

Koronavirüs kaynaklı beyin inflamasyonu, Alzheimer hastalığına benziyor!
24 Haziran 2021, 16:47

Pandeminin 1,5 yılını doldurduğumuz bugünlerde, koronavirüsün uzun dönemli etkilerini daha iyi anlamaya başladık…

Koronavirüs ilk çıktığı dönemlerde zatürre yapması nedeniyle, gribe benzetiliyordu. Artık bu hastalığın birçok organı etkileyen, çok farklı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Koronavirüsün beyinde yol açtığı birçok etkiyi biliyoruz, yapılan yeni çalışmalarla bu konuda yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

| Bilimsel araştırma: Koronavirüs geçirenler, beyinde doku kaybı yaşabilir |

Yeni yapılan bir çalışma, koronavirüsün beyindeki bazı etkilerine ışık tuttu. Araştırmadan elde edilen bulgular, en önemli bilimsel dergilerden Nature’da yayınlandı.

COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsü, yalnızca kalbe ve akciğerlere zarar vermiyor. Koronavirüs bulaşan birçok hasta, uzun süre devam eden nörolojik sorunlar da yaşıyor. Beyin sisi, hafıza kaybı, konsantre olma güçlüğü, halüsinasyon, baş ağrısı, koku ve tat kaybı bu sorunlardan bazıları.

Bugüne kadar yapılan en kapsamlı moleküler araştırma, COVID-19 nedeniyle ölenlerin beyninde gerçekleşen aşırı düzey inflamasyonu ve dejenerasyonu ortaya çıktı. Üstelik bu kişiler, hastalığı yaşarken herhangi bir nörolojik belirti göstermemişti.

| Korona virüse yakalanan her 3 kişiden 1'i 'beyin hastalığı' yaşıyor! |

Beyinde virüs yok, ancak zarar büyük!

Beyindeki işaretler, Parkinson ve Alzheimer hastalığındakilere benzetildi. Üstelik araştırmacılar kapsamlı tarama yapmasına rağmen, beyin dokusunda virüsün herhangi bir izine rastlayamadı.

Burada, viral parçacıkların kişi öldüğünde halihazırda temizlenmiş olma ihtimali de, SARS-CoV-2’nin vücudun başka bir bölgesinden bu nörolojik etkilere yol açma ihtimali de söz konusu.

| ABD'de yeni bir Alzheimer ilacı onay aldı. Neye rağmen? |

Stanford Üniversitesi’nde Nöroloji Uzmanı olan ve araştırma ekibinde yer alan Tony Wyss-Coray, “Ağır COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren hastaların beyinlerinde, ciddi seviyede moleküler inflamasyon işaretleri bulundu. Üstelik bu hastalarda bildirilmiş herhangi bir nörolojik bozukluk belirtisi de yoktu” diye konuştu.

Çok büyük bir çalışma olmasa da, bu araştırma ile hastalar bilişsel belirtiler göstermese dahi nörolojik hasarın ağır COVID-19 geçirenlerde yaygın olduğu gösterildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.