Gıda Hattı

Koronavirüs kapalı ortamlarda nasıl yayılıyor? O görsellere mutlaka bakmalısınız!

14 Kasım 2020, 17:50
Paylaş
Koronavirüs kapalı ortamlarda nasıl yayılıyor? O görsellere mutlaka bakmalısınız!

Artık hepimiz sosyalleşmenin, sınıfta ders yapmanın ve kapalı ortamlardaki diğer aktivitelerin COVID-19 bulaştırma riskini arttırdığını biliyoruz. Peki kapalı ortamlarda tam olarak ne oluyor, virüs nasıl bulaşıyor?

İspanya merkezli bir yayın olan El País  tarafından hazırlanan görseller, COVID-19’u kapalı ortamlarda bulaştırma ihtimalini gösteriyor. Burada, evde oturma, masaları azaltılmış bir restoran ve sınıf gibi ortamlar canlandırıldı.

3 senaryoda da ciddi riskler var. Ancak Kolorado Üniversitesi’nin araştırmalarına dayanan görseller, maske takmanın ve havalandırmayı arttırmanın herkesi olmasa da çoğu insanı koruyabileceğini gösteriyor.

3 senaryo da aynı temel kabula dayanıyor. Bir grup insan bir odada, aralarından biri koronavirüs taşıyıcısı.

Kapalı ortamlarda önlemler ne kadar işe yarıyor?

Örnek olarak restoran/bar ortamına bakalım. Maskeler olmadan, enfekte bir müşteri 4 saat içerisinde COVID-19’u 15 müşterinin 14’üne, 3 barmenin 2’sine bulaştırabilir. Maske takılan senaryoda ise yalnızca 8 müşteri, 1 barmenin koronavirüse yakalanması söz konusu. Maskeye havalandırma önlemi de eklendiğinde, yalnızca hasta kişiye en yakın 1 kişi virüs kapar.

Kapalı ortamların esas sorunu, havada asılı duran parçacıkların yoğunluğunun sürekli artarak havayı kirletmesi. Bu durum ortam havası bir vantilatör veya hava esintisi ile değişene kadar devam ediyor.

Sosyal buluşmalardaki koronavirüs bulaşma riskiyle ilgili fikir verecek bu görselleri incelemenizi öneriyoruz. Buraya tıklayarak orijinali İngilizce olan sayfanın Türkçeye tercüme edilmiş halini okuyabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.