Gıda Hattı

Koronavirüs ilaçları salgını bitirir mi? Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

7 Kasım 2021, 15:53
Paylaş
Koronavirüs ilaçları salgını bitirir mi? Bilim Kurulu üyesi yanıtladı

Son dönemde Covid-19 ilaçlarına ilişkin haberler umutları artırırken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Pandemiyi yakın zamanda durduracak, bitirecek unsuru ufukta göremiyorum” dedi. Özlü, aşılanmanın dünyada çok iyi gitmediğinin de altını çizdi.

İngiltere’de koronavirüs ilacına onay verilirken, Pfizer, Covid-19 ilacının hastaneye yatışlar ve ölümleri yüzde 89 önlediğini açıklamıştı.

Bu gelişmeler “Covid-19 pandemisi sona mı eriyor?” sorusunu akıllara getirirken, Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tüm dünyayı ve Türkiye’yi etkileyen salgının pek bitecekmiş gibi gözükmediğini, virüsün dünyanın her yerinde var olmaya devam edecek gibi göründüğünü söyledi.

“Aşılanma çok iyi gitmiyor”

Dünyada aşılamanın çok iyi gitmediğini, yakın zamanda pandemiyi bitirecek unsuru ufukta göremediğini kaydeden Özlü, “Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz” dedi.

“Gençler bu hastalığı hafif atlatsa da çevrelerindeki büyüklerine aile büyüklerine yakınlarına bulaştırabiliyorlar ve onlar bunu atlatamayabiliyor" diyen Özlü, şöyle devam etti:

“Salgın devam ediyor”

“Dolayısıyla sevdiklerinizin, yakınlarınızın sizin yüzünüzden hasta olması, hastanede yoğun bakımda yatması ya da ölmesi çok büyük vicdan sorumluluğu. O açıdan çok dikkat etmekte yarar var.

Salgın aslında bir yere gitmiyor duruyor, yani devam ediyor, giderek süreğen bir hale geliyor. İki yıla yakın zamandır kat ettiğimiz mesafeye bakarsak, zaman zaman dalgalanmalar olmakla birlikte virüsle yaşamaya devam ettiğimizi görüyoruz. Artık virüs her yerde var dünyanın her yerinde var ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Yakın zamanda bunu durduracak bu pandemiyi bitirecek bir şeyi ben ufukta göremiyorum. Aşılanmalar çok yarar sağladı şu açıdan, ağır vakalar azaldı. Dünyada ölümler henüz daha istenilen düzeyde önlenebilmiş değil. Aşılanma da dünyada çok iyi gitmiyor. Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz. Çok kısa zamanda bu noktaya ulaşabileceğimizi düşünmüyorum virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Hem virüs olacak hem de biz tedbirimizi alacağız. Hayatımızı kesintiye uğramadan yasaklar kısıtlamalar olmadan devam ettirmeye çalışacağız.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.