Gıda Hattı

Koronavirüs geçirenler şaşılığa mı yakalanıyor?

22 Kasım 2021, 17:31
Paylaş
Koronavirüs geçirenler şaşılığa mı yakalanıyor?
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan Covid-19’un, yalnızca çocuklarda değil büyüklerde de şaşılığa neden olduğu ortaya çıktı. Şaşılığın, sadece koronavirüsü ağır atlatanlarda değil, hafif geçirenlerde bile ortaya çıkabileceğini dile getiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüban Atilla, gözleri kapatarak dinlendirmenin önemini vurguladı.

Şaşılık üzerine bilimsel çalışmalar yürüten Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüban Atilla, şaşılığın toplumda yüzde 1-2 oranında daha çok çocuklarda görüldüğünü söyledi.

Ancak Covid-19'un yalnızca çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabildiğini ve şaşılığa yalnızca koronavirüsü ağır atlatanlarda değil, hafif geçirenlerde de rastlandığını açıkladı.

Şaşılığın uzun dönemde göz tembelliğine neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Atilla, "Şaşılık, iki gözün bir arada kullanılmasını engelliyor. O yüzden tarama programlarına önem veriyoruz. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Çocuk ve Ergen Sağlığı Dairesi Başkanlığı ile derneğimizin de katkılarıyla 5 yıldır tarama programı yürütülüyor." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Atilla, taramalar sayesinde doğumsal problemler, sistemik hastalıklar, katarakt, göz tansiyonu gibi sorunların tespit edilebildiğini bildiren Prof. Dr. Atilla, üç yıldır da okul öncesine yönelik taramalar yaparak, miyobu erken belirleyebildiklerini aktardı.

Prof. Dr. Atilla, okul çağındaki çocukların görme kusurlarının düzeltilmesinin hem çocuğun okul başarısını etkilediğini hem de baş ağrısı, okula gitmekte ve okumakta isteksizlik gibi problemleri çözdüğünü ifade etti.

Şaşılığın da önemli bir sağlık sorunu olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Atilla, “Erken tanıyla şaşılığı önleyebiliyoruz. Sonradan çıkan şaşılıkların büyük bir kısmı gözlükle düzeltilebiliyor ya da kayma miktarı azaltılabiliyor. Şaşılıkta cerrahi tedavilerde de oldukça başarılıyız. Amacımız bir an önce şaşılığı düzeltmek, çocukların iki gözüyle eşit görmesini ve göz tembelliğini engellemek. Eğer çocukluk çağında şaşılığı düzeltemezsek, maalesef gelişim tamamlandıktan sonra bunu tekrar kazandırmamız mümkün olmuyor.” diye konuştu.

COVİD-19 SONRASI GÖZ SAĞLIĞI SORUNLARINDA ARTIŞ OLDU

Koronavirüsün göz sorunlarına da neden olduğuna dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüban Atilla, şunları kaydetti:

"İlk başlarda 'pembe göz' dediğimiz çapaklanma, kızarıklık oluyordu. Sonraki dönemlerde koronavirüsün şaşılık da yaptığı tespit edildi.

Servislerimize başvurularda, gözü hareket ettiren kaslarda felç nedeniyle ortaya çıkan şaşılıklar görüyoruz.

Bize gelen vakalarda artış olurken, literatüre de artan sayıda vaka bildiriliyor. Önce tek tük vakalar oluyordu, artık seri şeklinde bildirilmeye başlandı.

Koronavirüs sadece çocuklarda değil, büyüklerde de şaşılığa neden olabiliyor. Koronavirüsü illaki ağır atlatmak gerekmiyor, hafif geçirenlerde de rastlıyoruz."

Koronavirüs nedeniyle yaşanan şaşılığın iki, üç ayda düzelebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Atilla, Covid-19'dan dolayı şu ana kadar gözlerde kalıcı bir hasarla karşılaşmadıklarını ancak dikkatli olmak gerektiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüban Atilla, sağlıksız beslenme, gün ışığından az yararlanma, sporun az yapılmasının da göz hastalıklarına neden olabildiğini vurgulayarak, "Göz sağlığını korumak için koronavirüsten korunmak, sağlıklı beslenmek, en az bir saat gün ışığından yararlanmak, bilgisayarı kol mesafesinde tutmak, arada mola verip uzaklara bakmak ve gözleri kapatarak dinlendirmek gerekiyor." şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.