Gıda Hattı

Koronavirüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı? Aşılar güvenli mi?

5 Mayıs 2021, 19:08
Paylaş
Koronavirüs erkeklerde kısırlığa yol açar mı? Aşılar güvenli mi?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Emri, koronavirüsün kısırlık yaptığı iddialarına açıklık getirdi, merak edilen tüm soruları yanıtladı.

COVID-19’un kısırlık yaptığına dair haberler bir süredir basında yer buluyor. Bunun yanında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından aşı tedarikinde yaşanan sıkıntılar dile getiriliyor, vatandaşın aklı aşı hakkındaki iddialar nedeniyle karışıyor…

Prof. Dr. Salih Emri Gıdahattı’na konuştu!

Gıdahattı Bilim Kurulu Üyesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Salih Emri, tüm bu iddialarla ilgili bilimsel literatürün ne dediğini Gıdahattı’na özel anlattı, görüşlerini sıraladı…

Prof. Dr. Salih Emri, “Son zamanlarda COVID-19’un erkek ve kadınlarda kısırlığa yol açıp açmadığı sıkça soruluyor. Bu konuda bilimsel araştırmalar devam ediyor, artan sayıda veriler gelmeye devam ediyor.

COVID-19 esas olarak bir RNA virüs enfeksiyonu. Vücuda giriş yolu ise ACE-2 denilen bir reseptör. Bu virüsün hastalık yaptığı ilk kez Aralık 2019’da Çin’de bildirildi. Daha sonra hızla dünyaya yayılarak bir pandemiye neden oldu, halen de bu durum devam ediyor.

Koronavirüs erkekleri ve kadınları nasıl etkiliyor?

Bu virüs erkeklerde daha sık ve daha şiddetli enfeksiyon yapıyor. Bu nedenle virüsün erkek üreme organlarında potansiyel bir zararı olup olmadığı konusunda haklı endişeler ortaya çıktı, birçok çalışma yapıldı.

Elde veriler çok sistematik ve karşılaştırmalı çalışmaların eksikliğini ortaya koyuyor. En son, erkek doğurganlığı ve COVID salgınına ilişkin bir çalışma var*. Dünyadaki literatür bu çalışma kapsamında sistematik olarak incelendi.

Çalışma kapsamında enfeksiyonun menideki parametreleri, erkek üreme hormonları, gebelik sonuçları üzerine olan ilişkileri araştıran 24 orijinal makale analiz edildi.

Veriler sınırlı olmasına rağmen, enfeksiyon döneminde koronavirüsün erkek menilerinde yaşadığı tespit edildi. Yine düşük testosterona, bazı hormonların yükselmesine veya gebe kadınlarda erken doğuma yol açabildiği bildiriliyor. Ancak anneden bebeğe virüsün geçişi konusunda veriler çelişkili, kesin bir sonuç bulunmuyor.

Araştırma sonuçlarına göre erkek üreme organları, COVID-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsüne karşı savunmasız. Hamile kadınlara ve bebek planlayan çiftlere ihtiyatlı olunması öneriliyor” diyerek mevcut literatür hakkında bilgi verdi.

| Prof. Dr. Salih Emri, korona virüs hakkında merak edilen her şeyi anlattı |

“Koronavirüs erkeklerde sperm üretimini bozuyor”

Hastalığın erkek üreme organlarına etkisini anlatan Prof. Dr. Salih Emri, “Virüs hücrelere esas olarak ACE-2 reseptörü ile giriyor. Virüsün dış kısmındaki dikensi çıkıntılar, reseptöre yapışarak hücreye giriyor. Bu reseptör akciğerde, damarlarda, bağırsaklarda ve testislerde bulunuyor. Virüs doğrudan hücrelerde hasar yapabiliyor veya testis içindeki testosteron seviyesini düşürüyor. Böylece erkeklerde sperm üretimini bozuluyor.

Bu 24 çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, öne çıkan bulgular şunlar:

  • Bu virüs enfeksiyon ve tedavi döneminde menide bulunuyor.
  • Bir hastada testis, üreme sorunu varsa bu enfeksiyonlar bu üreme sorunlarını ağırlaştırıyor.
  • Virüs özellikle gebelik sonlanmasında etkili oluyor. Ancak bu etki, SARS ve MERS gibi benzer virüslerin yaptığı sorunlara göre daha az.

“Çalışmalara temkinli bakmak lazım”

Çalışmaların bazı zayıflıkları var. Bunlar gözlemsel çalışmalar. Denek sayıları kısıtlı ve birtakım heterojen sonuçlar mevcut. SARS-CoV-2 virüsünün döllenmede etkisi konusunda henüz çok belirgin bir bilgi birikimi yok. Tabi bu alanda çalışmalar devam ediyor

Koronavirüs kısırlık yapıyor mu?

Koronavirüsün kısırlık yaptığını çok net bir şekilde söylemek için henüz erken. Testisteki hücrelerde hasar yaptığı ve testisteki testosteron seviyesini düşürdüğü, mevcut spermatogenez sorunu olan kişilerde bu sorunu ağırlaştıracağını biliyoruz. Kısırlık tedavisi aşamasında olanlara dikkatli olmalarını öneririm” diye konuştu.

Koronavirüs cinsel yolla bulaşıyor mu?

Prof. Dr. Emri, “Virüsün maalesef diğer virüsler gibi cinsel yolla geçişi var. Özellikle hastalığın devam ettiği dönemde virüs menide saptandığına göre, bu dönemde dikkatli olmak gerekiyor” uyarısında bulundu.

Koronavirüs gebelikte etkili mi? Hamile kadınları ve bebekleri nasıl etkileniyor?

Koronavirüsün gebelik dönemindeki etkileri hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Emri, “Gebelikte SARS, MERS gibi diğer koronavirüs türlerine göre COVID-19’da daha az etki var. Özellikle erken doğum veya düşük doğum sorunları yaşanabiliyor.

Buradaki sorunlardan bir tanesi tüp bebek gibi yöntemlerde söz konusu. Burada bakıldığı zaman tabi mümkün olduğu kadar kılavuzlara uymak lazım. Hem anne baba hem bu konuda görevli personelin enfeksiyon unsuru bir materyalle uğraştığı için çok dikkatli olası gerekiyor. Dondurarak saklamada da özellikle çapraz bulaşı söz konusu olabilir” dedi.

| Koronavirüsün yeni etkisi: İktidarsızlık! |

Aşılar kısırlığa yol açar mı?

Aşı ve kısırlık tartışmasına da değinen Prof. Dr. Salih Emri, “Aşıların kısırlığa yol açıp açmadığı konusunda da araştırmalar var. Literatürü taradığımızda bu konuda Avustralya hükümetinden bazı bildiriler var. Henüz böyle bir tehlike olmadığı ve aşılama konusunda vatandaşların tereddüte düşmemesi gerektiği söyleniyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Salih Emri, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için referans aldığı bilimsel yayının bağlantısını da paylaştı. Buraya tıklayarak çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.