Gıda Hattı

Koronavirüs belirtilerinin ortaya çıkma sırasını varyant belirliyor!

26 Aralık 2021, 14:35
Paylaş
Koronavirüs belirtilerinin ortaya çıkma sırasını varyant belirliyor!

Farklı COVID-19 varyantlarının bulaşma hızı ve tehlike derecesinin farklı olduğu biliniyordu. Yeni bir bilimsel araştırmada COVID-19 belirtilerinin farklı varyantlarda farklı sırada ortaya çıktığı belirlendi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar PLOS Computational Biology dergisinde yayınlandı.

Çalışmayı yürüten ekip, binlerce insanın COVID-19 belirtilerini inceledi. Aynı zamanda hastanın özelliklerinin, coğrafi konumunun ve hatta hava durumunun belirtileri etkileyip etkilemediği değerlendirildi.

Sonuçlar, belirtiler üzerindeki tek etkenin varyantlar olduğunu gösterdi.

Belirtilerin sırasının değişmesi, varyanta avantaj sağladı!

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan orijinal koronavirüsün neden olduğu ilk belirti ateşti. Bunu “yeni ve devam eden” öksürük takip ediyordu. Üçüncü en yaygın belirti ise bulantı ve kusmaydı.

2020’nin ilk aylarında dünyada baskın hale gelen ilk varyant olan D614G’te ise ilk belirti öksürüktü. Bunu sırasıyla ateş ve ishal takip ediyordu. Araştırmacılara göre öksürüğün ilk belirti olması D614G’ün hızlı yayılmasını açıklıyordu. Öksürüğü olan kişiler, ateşi çıkmadan önce dışarıda zaman geçirerek hastalığı yayıyordu. Bu da varyantı baskın hale getirdi.

Araştırma ekibi çalışmada Çin’deki ilk salgındaki ilk vakalarda anlatılan belirtilere baktı. Daha sonra, D614G’ün baskın hale geldiğin Ocak-Mayıs 2020 arasında ABD’deki 373 binden fazla vakanın ağırlıklı belirti sıralamasını belirledi.

Brezilya, Hong Kong ve Japonya’dan alınan verileri de analiz ederek, aynı dönemdeki belirti sırası incelendi.

Sonuçlar, COVID belirtilerinin SARS-CoV-2 varyantına bağlı olduğunu, coğrafi bölge gibi harici etkenlerin rolü olmadığını gösterdi.

Mevcut çalışma pandeminin ilk döneminde etkili olan varyantları ele alsa da elde edilen sonuçlar, insanların hangi varyant ile enfekte olduğunu ve hastalığın nasıl yayıldığını anlamaya da yardımcı olacak. ZOE COVID-19 belirti çalışması gibi araştırmalar da varyantların yol açtığı farklılıkları araştırıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.