AramaArama
Gıda Hattı

Koronavirüs “bağışıklık eksikliğine” neden oldu, çocuklar savunmasız!

3 Ağustos 2021, 11:16
Paylaş
Koronavirüs “bağışıklık eksikliğine” neden oldu, çocuklar savunmasız!

Yeni Zelanda’da uygulanan koronavirüs tedbirleri, temizlik maddeleri ve sosyal mesafe uygulamaları çocukların birçok mikroba maruz kalmasını engelledi. Uzmanlar bu nedenle bağışıklık sistemlerinin zayıfladığı görüşünde…

Koronavirüs tedbirlerinin neden olduğu “bağışıklık eksikliği” nedeniyle Yeni Zelanda’da çok sayıda çocuk hastanelere kaldırıldı. Doktorlar ölümcül bir solunum virüsüne karşı uyardı.

Yeni Zelanda başkenti Wellington’da 46 çocuk respiratuvar sinsitiyal virüsün (RSV) de dahil olduğu bazı solunum yolu hastalıkları nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bunlardan bazıları çok küçük yaştaki çocuklar, birçoğu da oksijen desteği alıyor.

Diğer hastaneler de kaynaklarını zorlayacak sayıda bir vaka artışı yaşıyor. Bazı hastanelerde ameliyatlar ertelenirken, bazılarında çocuklar için hazırlanan oyun odaları klinik alana dönüştürülüyor.

Respiratuvar sinsitiyal virüs (RSV) aslında yaygın bir solunum yolu hastalığıdır. Yetişkinlerde genelde hafif belirtilere yol açar. Ancak çocuklarda ağır hastalık yapabilir, hatta ölümcül olabilir.

Peki Yeni Zelanda’da nasıl bir salgına yol açtı?

Çocuk Sağlığı Uzmanları’na göre, Yeni Zelanda’daki salgının nedeni, “bağışıklık eksikliği”. COVID kapatmaları nedeniyle insanların diğer virüslerle karşılaşmaması ve bağışıklık geliştirememesi, buna benzer salgınlara zemin hazırlıyor.

Epidemiyoloji uzmanı ve halk sağlığı profesörü Micheal Baker, bunu orman yangınlarına benzetiyor. Birkaç yıl orman yangını olmadığında, ormanda alevleri besleyecek yakıtın miktarı artıyor. Yangın çıktığında ise, çok daha büyük bir halde yanıyor. Baker, “Şu anda gördüğümüz, virüse maruz kalmayan hassas çok sayıda çocuğun, virüsle ilk kez karşılaşması” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.