AramaArama
Gıda Hattı

Koronavirüs Aralık 2019’da ABD’de görülmüş!

20 Haziran 2021, 15:00
Paylaş
Koronavirüs Aralık 2019’da ABD’de görülmüş!

Bilimsel bir çalışma, koronavirüsün 2019’un Aralık ayı sonlarında halihazırda ABD’de ulaşmış olduğunu gösterdi. Bu veriler, ABD’nin ilk tespit edilen vakasından önceki aylarda, koronavirüsün ülkede bulunduğunu gösteren yeni bir kanıt oldu…

Araştırmadan elde edilen verilen 15 Haziran’da Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlandı.

Çalışma kapsamında 2 Ocak ile 8 Mart 2020 tarihleri arasında, Ulusal Sağlık Enstitüleri – All of Us programı kapsamında ABD’de toplanan 24.000 kan örneği analiz edildi. Bu program toplumdaki çeşitli gruplardan veri toplamak amacıyla düzenlenmişti.

Araştırmacılar, 5 farklı eyaletteki 7 katılımcının örneklerinde, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüne karşı antikorlar bulunduğunu tespit etti. Bu örnekler, ilgili eyaletlerdeki ilk COVID-19 vakaları tespit edilmeden önce toplanmıştı.

| İtalya'da koronavirüsün 2019'da varlığına dair çarpıcı tespit! |

Antikor bulunan örneklerin en eskisi, 7 Ocak 2020 tarihinde Illinois eyaletinden alınmıştı. Koronavirüs hastalarında antikorların gelişmesi 2 hafta kadar sürdüğünden, bu keşif, koronavirüsün Illinois’te 24 Aralık 2019 tarihinde dolaşımda olduğunu gösterdi.

Araştırmanın yazarlarından Dr. Josh Denny, “Bu araştırma, ABD’deki COVID-19 salgınının başlangıcı hakkında daha çok bilgi sahibi olmamızı sağladı” diye konuştu.

| Şok araştırma: Uydu görüntüleri, COVID-19'un Wuhan'da çok önce başladığını gösteriyor |

ABD’de ilk teyit edilen COVID-19 vakası, 20 Ocak 2020 tarihine dayanıyor. Hasta olan kişi, kısa bir süre önce Çin’e seyahat eden bir Washington sakiniydi. Araştırmacılar, hastalığın ABD’ye bu tarihten daha önce geldiğine inanıyordu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan önceki bir çalışma, virüsün Aralık 2019’da ABD’de bulunduğunu göstermişti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.