Gıda Hattı

Korona virüse yakalanan her 3 kişiden 1’i ‘beyin hastalığı’ yaşıyor!

7 Nisan 2021, 19:13
Paylaş
Korona virüse yakalanan her 3 kişiden 1’i ‘beyin hastalığı’ yaşıyor!

Yeni bir bilimsel araştırma, COVID-19 geçiren her 3 kişiden 1’inde nörolojik veya psikiyatrik bir hastalık görüldüğünü ortaya koydu.

Şok edici veriler, koronavirüs geçirenlerin yaşadığı mental sorunlara ilişkin bugüne kadarki en büyük çalışmadan elde edildi. Araştırmacılar, çalışmalarını The Lancet Psychiatry dergisinde yayınladı.

Sonuçlar, COVID-19 hastalarında beyin problemleri geliştirme ihtimalinin, diğer solunum yolu enfeksiyonu geçirenlere göre fazla olduğunu gösterdi.

COVID-19 geçiren 230.000 hastanın sağlık kayıtlarını inceleyen araştırmacılar, hastaların %34’ünün 6 ay içerisinde nörolojik veya psikiyatrik bir sorunla ilgili teşhis aldığını söyledi. Tespit edilen en yaygın sorunlar anksiyete (hastaların %17’si) ve ruh hali bozukluğu (hastaların %14’ü) oldu. Hastaların %13’ü, ilk kez bir zihinsel sağlık sorunu teşhisi aldı.

Beyin kanaması (%0,6), inme (%2,1) ve bunama (%0,7) gibi nörolojik bozuklukların görülme sıklığının psikiyatrik sorunlardan daha seyrek olduğu; COVID-19’u ağır geçirenlerde bu sıklığı daha yüksek olduğu belirlendi.

| Koronavirüs geçiren gençlerin yüzde 85'inde nörolojik sorunlar görülüyor |

 

depresyonKoronavirüs hastalarındaki risk, diğer hastalardan daha yüksek!

Araştırmacılar grip geçiren 100.000 hastaya ve herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu geçiren 236.000 hastaya ait verileri de inceledi. COVID-19 geçirenlerin nörolojik ve zihinsel sağlık sorunları yaşama riskinin grip geçirenlere kıyasla %44 daha solunum yolu enfeksiyonu geçirenlere kıyasla %16 fazla olduğu belirlendi.

Araştırmanın başındaki isim olan Oxford Üniversitesi’nden Paul Harrison, COVID-19 kaynaklı nörolojik ve psikiyatrik hastalık riskinin bireysel olarak düşük olduğunu, ancak küresel nüfustaki etkilerinin “ciddi” olabileceğini söyledi.

“Bu sorunların çoğu kronik” diyen Harrison, “Sonuç olarak sağlık sistemlerinin beklenen bu ihtiyaçlara göre düzenlenmesi gerekecek” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.