Gıda Hattı

Korona virüse direnci artıran sarımsağın ihracatı durduruldu!

23 Ağustos 2020, 15:21
Paylaş
Korona virüse direnci artıran sarımsağın ihracatı durduruldu!

Aksaray’da üretilen ve Rusya dahil birçok ülkeye korona virüse karşı tedavi ve antibiyotik ilaçlarda kullanılmak üzere gönderilen sarımsakların ihracatı, Tarım ve Orman Bakanlığının isteğiyle durduruldu. Sarımsaklar, sadece iç piyasaya veriliyor.

Türkiye’nin tek organik sertifikalı sarımsak üretim yeri olan Aksaray’ın merkeze bağlı Acıpınar köyünde üretilen sarımsaklar, özellikle Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye antibiyotik ilaçlarda kullanılması ve korona virüse karşı etkin bir koruyucu özelliği olduğu için ihraç ediliyordu.

Tüm dünyayı tehdit eden ve birçok ülkede binlerce insanın ölümüne neden olan korona virüse karşı önlem çalışmaları kapsamında, Aksaray’da üretilen ve yüksek aroma ile yüksek besin minerallerine sahip sarımsağın ihracatı, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından durdurularak, korona virüse direnç gösterdiği için dağıtımı Türkiye’ye çevrildi.

Aksaray sarımsağının ihracatı durduruldu

Organik sarımsak üretimi yapan Aydın Öngün, sarımsağın korona virüse karşı direnç sağladığı için yurtiçi ve yurt dışından yoğun bir talep olduğunu belirterek, Tarım ve Orman Bakanlığının talebi üzerine sarımsakların Türkiye’de kullanılması için yurt dışına ihracatını durdurduklarını kaydetti. Öngün, “Sarımsak korona virüse direnç sağladığı için çok büyük talep oluyor. Şu an Tarım Bakanlığının isteğiyle yurt dışına göndereceğimiz bütün malları yurtiçine çevirdik. Sarımsakları Çorlu’dan Afyon’a kadar Türkiye içine gönderiyoruz. Şu an 100 ton civarında gönderdik, Çok talep var, yetiştiremiyoruz, neredeyse tohumluklarımız gidecek. Zaten Türkiye’de bir ilk. Biz bu sarımsağı organik olarak yetiştiriyoruz.” dedi.

“Amacımız bu zor günlerde ülkemize destek olmak”

Sarımsağın korona virüse karşı etkili olduğu ve çok iyi geldiğinin Alman Profesörlerin makaleleriyle ispatlandığını belirten Aydın Öngün’ün oğlu Uğur Öngün de şunları söyledi:

“Aşırı derecede bu yıl yurtdışından talebimiz vardı ama Tarım Bakanlığımızın tavsiyesi ve isteği ile belli bir miktar yurt dışına ihracat yaptık. Geri kalanını Türkiye içinden taleplerimize ayırdık. Çünkü biliyorsunuz bir pandemi sürecimiz var. Bu süreçte de sarımsağın insan vücuduna faydaları ve insan vücudunda bağışıklık kazandırdığı için pandemiye çok iyi geldiği zaten Alman profesörler tarafından makalelerde belirtilmiş ve ispatlanmıştır. İnsanlar bunun faydasını gördükleri için şu an Türkiye içinden çok büyük bir talep var.

Bu yıl üretim azdı ve Türkiye’de sadece tek organik sarımsak üretimi Aydın Öngün tarafından yapıldı. Türkiye içinde büyük bir rağbet gördüğü için şu anda yurtiçi ve yurt dışına ürün bulamıyoruz. İçindeki besinleri ile selenyum oranlarıyla, çok aşırı derecede besin kaynağıyla özellikle toprağından, ikliminden ve cinsinden dolayı şu an Türkiye genelinde çok büyük bir talep var. Türkiye içinde insanlar faydalansın diye 3’te 1 fiyatına kadar düşürdük diyebiliriz. Buradaki amacımız para kazanmak değil, ülkemize bu zor günlerinde destekçi olmaktır.”

“Sarımsak üretiminde Türkiye’de dördüncüyüz”

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav ise “İlimiz yüzde 80 tarım ve hayvancılıkla uğraşan, tarımsal üretimde Türkiye’de ilk 5’te olan bir ilimiz. Sarımsak üretimi de ilimizde yoğun bir şekilde yapılıyor. Şu anda ilimizde yaklaşık 15 bin dekar alanda 15 bin tonun üzerinde sarımsak üretimimiz var. Türkiye’de de sarımsak üretiminde dördüncüyüz. Üretimimizde sıkıntı yok. Verimli üretim yapıyoruz ve Türkiye’nin her yerine şu anda sarımsak satışı yapıyoruz. Çiftçimiz memnun, rekolte de yüksek. Sarımsak bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için, şu anda pandemiden dolayı da bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ürünlere talep olduğu için sarımsağa büyük bir talep var. Bu açıdan da ilimiz bütün üretimini yaparak Türkiye’deki sarımsak talebini karşılıyor. Türkiye’nin sarımsak ihtiyacını karşılamak üzere ilimizdeki sarımsak üreticilerimizle omuz omuza vererek, onları 24 saat destekleyerek çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.