Gıda Hattı

Kopuz: "İndirim Tüm Gıdalarda Olsun"

19 Nisan 2007, 13:52
Paylaş

Kasım ayında gerçekleştirilen Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) 2. Olağan Genel Kurulu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği söz ile gündeme damgasını vuran “gıdada KDV indirimi”nin 30 gıda kalemi ile sınırlı kalacağı yönündeki haberler, sektörde hayal kırıklılığı yarattı.

TGDF’nin yürüttüğü çalışmalar ile yaklaşık 1.5 yıldır gündemde olan gıdada KDV indiriminde son noktaya yaklaşılırken, basına yansıyan indirim kapsamı gıda üreticilerini huzursuz etti. Gıdada KDV indiriminin tüketicinin hayat standardını yükseltecek bir gelişme olacağını hatırlatan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, “Başbakan’ımızın söz verdiği bu gelişmeyi hayata geçirmesini uzun zamandır beklemekteyiz. Ancak bu çalışmanın 30 gıda ürünü ile sınırlandırılacağına ilişkin haberler sektörümüzde hayal kırıklığı yaratmıştır. Unutulmamalıdır ki; ‘tüm ürünlerin’ indirim kapsamına alınmasıyla gıda sektöründe kayıtdışı ekonominin ve merdivenaltı üretimin engellenmesi yolunda büyük bir adım atılmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Medivenaltı üretimin yok edilmesiyle tüketiciye güvenli ve ucuz gıda ulaştırılabileceğini hatırlatan Şemsi Kopuz, “Diğer sektörlerden farklı olarak gıda sektöründe ambalajlı gıda tüketiminin arttırılması her şeyden önce halkımızın güvenli gıdaya ulaşmasının en temel unsurudur. Bu nedenle uygulanacak politikalarda ambalajlı her türlü gıda mamulünün üzerindeki vergi yükünün minimuma indirilmesi en temel beklentidir. Bu indirimin genelleştirilmesi kısa vadede tüketicinin cebine ve sağlığına olumlu yansıyacaktır” ifadesini kullandı.

“Talebimiz, tüm Türk Gıda Sektörü’nün Talebidir”

Üretici ve sanayici açısından KDV oranlarının büyük karışıklıklara yol açtığını hatırlatan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, “Türk gıda sektöründe faaliyet gösteren 20 ayrı üye dernek ve bu derneklere üye 1000’in üzerinde gıda işletmesinin bağlı olduğu çatı kuruluş olarak, yetkililere sesleniyoruz: Türk Gıda Sektörü olarak biz yaşanan bu karışıklığın sona erdirilmesini, bu oranların makul bir seviyeye çekilip daha basit bir hale getirilmesini talep etmiştik. Ancak KDV indiriminin 30 kalemle sınırlandırılması, indirimin hangi kalemlerde yapıldığı konusunda soru işaretlerine sebep olacak ve daha büyük bir karışıklık yaratacaktır. Talebimiz tüm Türk Gıda Sektörünün talebidir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.