Gıda Hattı

Köpeklerinizi uzak tutun: Köpekler için zehirli bitkiler

30 Ekim 2018, 08:29
Paylaş
Köpeklerinizi uzak tutun: Köpekler için zehirli bitkiler

Bir bitki tarafından zehirlenmiş olan bir köpekle uğraşmak korkunç bir durum olabilir. "Kimi arayayım? Ben ne yaparım? Bunu nasıl önleyebilirim?" sorularına cevap aramak ise zor. Eğer hayvanınızın hastalandığına veya zehirli bir madde aldığına inanıyorsanız, veteriner hekiminize başvurun. İşte köpekler için zehirli bitkiler

Bitki ve çiçeklerin binlerce türü olmasına rağmen, bitkilerin sadece küçük bir yüzdesi evcil hayvanınıza gerçekten tehlikeli ve zehirlidir. Kedi ve köpekler için bazı zehirli bitkilerin tüketimi, bazı vakalarda kusmadan ciddi hastalıklara ve hatta ölüme kadar çeşitli semptomlara neden olabilir. Genel olarak, köpekler onlara zarar verecek bitkilerden uzak dururlar, ancak bazen merak ve sıkıntı onları bitkilerin tadına bakmaya itebilir.

Çiğdem

Çiğdem, ağızda yoğun yanma hissine, kusma, ishal, karaciğer ve böbrek hasarı ve hatta düzensiz kalp ritmilerine neden olabilir. 

Açelya

Açelya’nın sadece birkaç yapraklarının yutulması, köpeklerde kusma ve ishal ile ağızda tahrişe neden olabilir. Ayrıca, kan basıncının düşmesine neden olan açelya köpeklerin ölümüne neden olabilir.

Lale

Bir lale bitkisinin tamamı köpekler için zehirli sayılsa da, köpeklere en zehirli olan ampuldür. Yutulması, önemli ağız tahrişine, aşırı salgılanmaya ve mide bulantısına neden olabilir.

Zakkum

Zakkum köpekler için ölümcül kalp anormalliklerine, kas titremelerine, inkoordinasyona, kusmaya eden olabilir.

Nergis

Nergis, köpekler için zehirli olan bir diğer bitki. Toksinleri köpeklerde kusma, depresyon, ishal, karın ağrısı, anoreksiya ve titremelere neden olabilir.

Kediler için zehirli bitkiler neler?

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.