Gıda Hattı

Köpekler vegan olabilir mi? Yeni araştırma…

15 Haziran 2022, 17:50
Paylaş
Köpekler vegan olabilir mi? Yeni araştırma…

Yeni yapılan bir bilimsel araştırma, vegan beslenmenin, ete dayalı bir beslenmeye kıyasla köpekler için daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

2500 köpeğin sahibi ile yapılan, köpek beslenmesi ve sağlık üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışma, “besin açısından eksiksiz” vegan diyetlerin, geleneksel veya çiğ ete dayalı beslenmeye kıyasla köpeklerin için daha sağlıklı ve daha tehlikesiz olduğunu gösterdi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar PLOS ONE dergisinde yayınlandı.

Köpek sahipleri, çevre ve mamalarda diğer canlıların kullanılması gibi kaygılarla, geleneksel olmayan beslenme yöntemlerini tercih edebiliyor. Buna karşın geleneksel ve diğer beslenme tiplerinin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar sınırlı.

Yeni çalışmadaki anketi yapan araştırmacılar, bu konu hakkında yeni verilere ulaşmak istedi.

Araştırmacılar: Vegan beslenme daha sağlıklı

Anket verilerinin istatistiki olarak analiz eden araştırma ekibi, sonuçları şu sözlerle yorumladı:

“2536 köpeğin yer aldığı çalışmamız, bugüne kadar ete dayalı ve vegan beslenen köpeklerin sağlıklarının incelendiği en büyük araştırma.  Köpek sahiplerinin görüşleri ve veterinerler tarafından bildirilen sağlık değerlendirmeleri gibi birçok objektif verici inceledik. Sonuçlar, köpekler için en sağlıklı ve en az tehlikeli diyetin, besin açısından eksiksiz vegan diyetler olduğunu gösterdi.”

PLOS ONE dergisinde yayınlanan bu raporda, çiğ ete dayalı ve vegan diyetlerin köpek sağlığı üzerindeki etkileri konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu da belirtiliyor.

Hem yeni bulguları hem de önceki çalışmaları göz önünde bulunduran araştırmacılar, beslenme açısından yeterli bir vegan diyetin aslında köpekler için en sağlıklı ve en az tehlikeli seçim olabileceğini öne sürüyor.

Vegan evcil hayvan mamalarının popülaritesi artıyor olsa da herkes bu görüşe katılmıyor. British Veterinary Association (T. İngiliz Veterinerler Derneği) , köpeklerin omnivor (hepçil) olduğunu, yani hem et hem de bitkisel ürünleri yediklerini belirtiyor. Dernek, “teorik olarak mümkün” olmakla birlikte “besin dengesini sağlayamama ihtimalinin yüksek olması” sebebiyle bir köpeğe vejeteryan veya vegan yiyecekler verilmesini önermiyor.

Uyarı: Haberde, hakemli bir akademik dergide yayınlanan bir çalışmanın sonuçları aktarılmaktadır. Hiçbir şekilde tavsiye niteliği taşımamaktadır, yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Elde edilen sonuçların yeni, ankete dayalı bir araştırmadan elde edildiği unutulmamalıdır. Köpeğinizi besleme konusunda bir veterinerden bilgi almanızı öneririz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.