Gıda Hattı

Köpek saldırısı durumunda ne yapılmalı? Saldırgan köpek uzmanı anlattı

15 Ocak 2019, 13:09
Paylaş
Köpek saldırısı durumunda ne yapılmalı? Saldırgan köpek uzmanı anlattı

Köpek saldırısı durumunda ne yapılması gerektiğini Türkiye’de saldırgan köpekler üzerine doktora yapan tek uzman anlattı…

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebru Yalçın, köpek saldırısına uğrayan bin 200 kişiyle yapılan araştırmada,

  • Isırılan insanların %75’inin sahipli köpekler tarafından,
  • %25’inin ise sokak köpekleri tarafından,

ısırıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin köpek saldırısı ve saldırgan köpekler üzerine doktora yapan tek uzman olan Prof. Dr. Ebru Yalçın, “Köpek ısırıklarıyla ilgili bizim bir çok makalemiz var, bunlardan bir tanesi devlet hastanesiyle köpek ısırıkları üzerine yaptığımız ortak bir çalışma.

| Köpekler kötü insanları tanıyabilir mi? |

Sahipsiz köpekler neden daha az saldırıyor?

Isırılan insanların yüzde 75’inin sahipli köpekler tarafından ısırıldığını, sadece yüzde 25’inin sokak köpekleri tarafından ısırılmış olduğunu tespit ettik. Yaklaşık bin 200 kişi üzerinde yaptığımız araştırmadan bu sonuç çıktı. Sahipsiz köpekler sürekli bir taraftan bir tarafa gönderildikleri için ya da insanlar tarafından çok hoş karşılanmadıkları için genelde insanlardan uzak durmayı seçiyor.

Bu hayvanları biz şehir hayatından daha da uzağa attığımızda, mecburen hayatta kalabilmek için daha büyük sürüler oluşturuyorlar. Daha küçük köpek grupları daha tehlikesizdir. Gece ve kendi bölgesinin tehdit edildiği durumlarda bölgesini savunabilirler.

"Hayvanlarla yaşamayı öğrenmeliyiz"

Bazen insanlar sokak köpeklerini alalım, daha uzak bölgelere, daha doğal bir yere bırakalım diye düşünüyor. Bütün köpekleri alıp şehir dışına koyduğumuzda, köpekler bir süre sonra asosyal hale geleceklerdir. Tekrar biz bu işten vazgeçtik, tekrar şehrin içine gelsin dediğimizde böyle bir şeyin imkanı olmayacaktır. Biz şehrin içinde hayvanlarla yaşamayı öğrenmeliyiz.

Maalesef bazen kazalar oluyor. Köpeğin saldırmasının belirli sebepleri vardır. Hiçbir zaman karşı tarafa vahşet amaçlı ve zevk için saldırmaz, sadece bölgesini korumak ister. Çevredeki köpekleri doğru şekilde besleyebilirsek, agresif olan sürü gruplarını ayırıp başka tarafa çekebilirsek mesele hallolur. Biz çocuklarımızı da doğru şekilde eğitmek zorundayız. Bakıldığında biz köpekle nasıl iletişim kuracağımızı da bilmiyoruz.

Köpek saldırısı nedeni olan bu davranışları yapmayın!

Çoğu zaman yapılmaması gereken, köpek saldırısı nedeniolan şeyleri yapıyoruz.

  • Bir köpekle karşılaşıldığında bir çocuğun yüksek sesle bağırması,
  • Elini kolunu kontrolsüzce hareket ettirmesi
  • Gözünün içine bakması

köpekleri daha da insana doğru çekiyor. Biz ne yapılması gerektiğini çocuklarımıza öğretebilirsek, bu kazaları asgariye indirebiliriz” dedi.

Köpek saldırısı nasıl önlenir? Kesin çözüm ne?

Şehir hayatında köpeklerle ve kedilerle hayvan refahına en uygun ve insanların yaralanmasını engelleyecek şekilde çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Yalçın, “Bu olayın başında kısırlaştırma var. Kısırlaştırma üremeyi engellediği gibi aynı zamanda agresif davranışları da engelliyor. Bir köpek kızgınlığa gelmiş bir dişinin çevresinde dolaşırken saldırganlık gösteriyor olabilir.

Bir dişi yavrularını ve bölgeyi korumak için insanlara sert tepkiler verebiliyor. Bu noktada insanların köpeklere karşı doğru davranacağını ve ısırıklardan nasıl kurtulabileceğimizi öğrenebiliriz. Çözüm hayvanları tamamen hayatımızdan uzaklaştırmak değil. Bu insan hayatını çok renksiz hale getirir.

Asırlardır bize yardım eden köpek ve kedilere vefasızlık etmiş oluruz. Köpek saldırılarına karşı çare, bir yıl boyunca aynı anda kısırlaştırmadan geçiyor” şeklinde konuştu.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.