AramaArama
Gıda Hattı

Konya Şeker’de bir dönemin sonu: Recep Konuk bırakıyor!

9 Eylül 2021, 16:53
Paylaş
Konya Şeker’de bir dönemin sonu: Recep Konuk bırakıyor!

Konya Şeker Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 29 Eylül’de yapılacak Olağan Genel Kurul toplantısında aday olmayacağını açıkladı.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 69. Seçimli Olağan Genel Kurulu, 29 Eylül 2021 tarihinde Konya Büyükşehir Stadyumu’nda yapılacak. Kooperatif Başkanı Recep Konuk, genel kurulda kurum olarak tazeleneceklerini belirterek, “Ben ve arkadaşlarım görevimizi yapmanın iç huzuruyla 22 yıllık nöbet görevimizi tamamlayacağız. Emaneti taşımaya talip olan ve ortaklarımızın teveccüh göstereceği arkadaşlarımıza nöbeti devredeceğiz” dedi.

22 yıldır görev yapıyor

70 yıl önce kurulan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nde emaneti 22 yıl kesintisiz taşıdığını hatırlatan Konuk, şunları söyledi:

“Bu 22 yılın çoğunda genel kurullarda kararlarımızı ittifakla aldık. 43 yaşında emaneti teslim aldım. Bana güvenenlerin güvenini boşa çıkarmamak için göreve geldiğim günden bugüne geçen 8 bin 87 günün her 24 saatini bana güvenenlere mahcup olmamak, bana güvenenleri mahcup etmemek için yaşadım. Aileme, çocuklarıma, kendi işlerime ayıracağım zamandan kıstım, bana güvenenlerin işleri için gereken zamana ekledim. Çoluğumu, çocuğumu büyütmek yerine bana güvenenlerin işini büyütmeye çalıştım. Konya Şeker ve bu 22 yılda ovaya diktiğimiz fabrikalar ve üretim tesisleriyle bana güvenenlere kol kanat germeye, Konya’nın dört bir tarafındaki ortaklarımızı kooperatifimizin kanatları altına almaya çalıştım.

“Konya Şeker’in kazanımları korunmalı”

29 Eylül 2021’de 46 bin ortak gibi seçen olacağım. Rıza isteyeceğim, oy istemeyeceğim. Genel kurulda inşallah kooperatifimiz herkesin gıpta ile izleyeceği bir nöbet değişimi yaşayacak. Arzum; seçim sandıklarının kurulduğu alanın kavga alanı olmaması. Emaneti taşımaya talipli ya da kendini hazır hisseden arkadaşlarımızın ortaklarımızın huzuruna çıkması ve projelerini anlatması için bu iletişim çağında yeterli zamanları vardır.  Sandıkta oyumu kullanırken adayların projelerine, kooperatifimiz ve Konya Şeker için çizdikleri yol haritasına, ortaya koydukları vizyona bakacağım. Oyumu duygularımla değil, Konya çiftçisinin özelde 22 yıllık genelde 70 yıllık birikimini koruyacağına inanacaklarıma vereceğim.

“Bu kurumun hasmı kişiler değil; yokluktur, yoksulluktur”

Bu birikim ve Konya çiftçisinin kazanımları, nöbet değişiminden sonra da Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin ve Konya Şeker’in duruşu değişmez ise korunur. İnşallah o duruş değişmeyecek, değişmemeli. Tavsiyem odur ki; bu kurumda emaneti taşıyanın hasmı kişiler değil yokluktur, yoksulluktur ve üreticinin işini zorlaştıran her şeydir. Üreticisinin sadece şeker pancarına kol kanat gerebilen bir kurumun, 22 yılın sonunda 36 kalem tarımsal ürüne kol kanat gerebilir hale gelmesi, bu sene itibarıyla tahminen Konya çiftçisine 3.6 milyar TL tarımsal ürün bedeli ödeyebilecek büyüklüğe kavuşması, o yokluğa ve yoksulluğa karşı alınan pozisyonun sonucudur.”

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.