Gıda Hattı

Konya Şeker gıdada çok büyüyecek!

11 Ocak 2022, 00:10
Paylaş
Konya Şeker gıdada çok büyüyecek!

Tarım ve gıdada önlerinin açık olduğunu belirten Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramazan Erkoyuncu, “Hedefimiz gıda bölümünde çok daha ileriye gitmek. Enerji sektöründen çıkmayabiliriz ama gıdayı çok büyüteceğiz” dedi.

İki ay önce Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanına seçilen Ramazan Erkoyuncu, Konya Şeker kampüsünde bir basın toplantısı düzenledi. “Anadolu’da tarım ve gıda üzerine kendimizi geliştiren dev bir holdingiz” diyen Erkoyuncu, şöyle devam etti:

“2004’te ikinci fabrikamız Çumra Şeker’i açtık. O günlerde sektör olarak da karlılık oranı olarak da çok iyi günler geçirdik, büyüdük. Gıda üzerine özellikle çeşitliliğimizi arttırdık, bir holding olduk nihayetinde. Daha sonra sektörde farklılık adına değişik bir sektöre adım attık, enerjiye. Eğer satış gibi bir şey olmazsa, inşallah kendi borcunu ödeyecek pozisyona gelecek. Bu sektörde de kalıcı olacağız.

“Girdi maliyetleri arttı, tarım zorlaştı”

Pandemide bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de gıda ürünlerine büyük bir rağbet var. Eskisi gibi tarım ve tarım ürünleri ikinci sırada değil. Tarım zor şartlar altında gerçekleşiyor. Girdilerin maliyetleri çok arttı bugünlerde. Burada hiçbir zaman bir sonraki ekim için ön avans fiyatı açıklanmamıştı. Ama bu yıl başta şeker pancarı olmak üzere baştan açıklamak zorundayız. Arkadaşlarla, çiftçi arkadaşlarımızla ton 800 TL’den az olmamak kaydıyla görüştük, istişare ettik.

“Tarım ve gıdada önümüz açık”

Bizim derdimiz sadece şeker pancarı değil, mısır, ayçiçeği bizim derdimiz, buğday, un fabrikamız var, yem var, ondan ziyade Orta Anadolu’nun özellikle Konya’mızın en büyük gelir kaynağı tarım. Konya Ovası, modern tarımı ülkede en iyi yapan, bana göre ilklerdeyiz. Onun için bizim derdimiz tarımla olmalı. Tarımda ve gıda da önümüz açık. Biz büyük bir kurumuz, bunu çok çok daha büyütürüz. Bisküvi, çikolata, atıştırmalık adı altındaki grupta Türkiye’de üçüncüyüz derken, Torku bizim markamız, hala sandığımız kadar pazar payına sahip değil. Demek ki üretim miktarımız düşük. Hakikaten çok iyi yere gelmiş markamızı, çok daha en azından rakamsal boyutta büyütmek için elimizden geleni yapmak zorundayız.

Önümüz ve ufkumuz açık, markamız sağlıklı. Piyasa algısıyla adı kamuoyunda öyle çok netleştiği için Konya Şeker diyorum, bazen Torku diyoruz. Ankara’da, İstanbul’da Torku diyorlar. Onun için hakikaten marka olmuş, yüzümüzü ağartmış, ürünün sağlığı, hijyeni ve lezzeti açısından ve kuruma büyük bir güven var. Bunun reklamı bilerek ya da doğaçlama çok iyi bir yere gelmiş. Onun için hedefimiz gıda bölümünde çok daha ileriye gitmek. Enerji sektöründen çıkmayabiliriz ama gıdayı çok büyüteceğiz. Bunda da herkese sorumluluk düşecek, herkes elini taşın altına koyacak. Geçen yıl Nisan ayında ödedik ama bu yıl biraz da teşvik amaçlı Şubat ayında pancar parasını son yıllarda görünmeyen bir takvimde vereceğiz.”

Konya Şeker Fabrikası taşınacak

Başkan Erkoyuncu, Konya Şeker Fabrikası kampüsünün taşınacağını da belirterek, “Burası taşınıyor. Gelecek kampanyayı da yapacak, Allah izin verirse biz burayı kaldıracağız. Burayı önce Cihanbeyli Altınekin arasında bir bölge tespit ettik, oraya işlemlerini başlattık. Fakat o arada kampanyayı kaçırmamak adına Çumra Şeker’in kapasitesini artıracağız” ifadelerini kullandı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.