Gıda Hattı

Konya Şeker'den Lüks Dana Kreşi

21 Ocak 2008, 09:48
Paylaş

Konya Şeker'in başlattığı dana kreşi projesi büyük ilgi görüyor. İlk etapta 150 inek ve dananın konuk edildiği kreşe köylüler danasını vermek için şimdiden sıraya girdi. Konya Şeker de kapasiteyi arttırma kararı aldı

Konya Şeker tarafından bir yıl önce hayata geçirilen "dana kreşi" uyguylaması Konyalı köylüler tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Halen 150 inek ve buzağının konuk edildiği kreşe hayvanlarını vermek isteyen Konyalı köylüler şimdiden sıraya girdi. Yoğun ilgi üzerine Konya Şeker yönetimi kapasite arttırımı kararı aldı.

Bilinçli hayvancılığı teşvik etmek için hazırlanan kreş, Çumra İlçesi'nde. Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, yoğun ilgi karşısında kendilerinin de şaşırdığına dikkat çekti. Konuk,"Köylüler maddi imkansızlıklar nedeniyle hayvanlarına iyi bakamıyor. Örnek olması açısından Dana Kreşi projesini uygulama soktuk. İnsanlarımız çok memnun. Hayvan sahiplerinden ücret talep etmiyoruz. İnek ve buzağının bakımını tamamen biz üstleniyoruz. Her ay elde edilen sütün satışından, masrafları çıktıktan sonra kalan parayı hayvan sahiplerine düzenli olarak ödüyoruz. Buzağı da hayvan sahiplerine kalıyor. İstedikleri zaman köylüler hayvanlarını görebiliyorlar" dedi.

Yüksek süt verimine sahip Alaca (Holstein) cinsi düvesi olan ancak, tarım işlerindeki yoğunluk nedeniyle hayvanına bakamayan çiftçiler, Çumra'daki kreşe başvuruyor. Kan tahlillerinde hastalık taşımadığı belirlenen gebe düve, kreşe kabul ediliyor. Bu kreşte ideal bakım şartlarında beslenen düvelerin sahiplerinden her biri için aylık 70-80 YTL, burada doğum yapan inek başına ise 170-190 YTL bakım ücreti alınıyor. Bu ücret peşin alınmıyor, yavru doğduktan sonra süt vermeye başlayan ineğin sütü satılarak elde edilen gelirden kesiliyor. İnekler kreşte, günlük 5 kilogram fazla süt veriyor. Çiftçiye, inek başına ortalama 100-150 YTL net kar kalıyor.

Pencereleri ve tavanında hava geçişine izin veren tel kafesler bulunan, yaz kış sürekli havalandırılan kreş binasında hayvanların dışkıları, otomatik bir makineyle temizleniyor. Hayvanların gezinti alanında beton platformun üzerinde ise 'inek yatağı' denilen yumuşak plastik altlıklar bulunuyor. İneklerin boğazında takılan elektronik aygıtla hayvanların beslenme düzenleri ve sağma ünitesinde hangi inekten ne kadar süt alındığı da bilgisayarlara kaydediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.