Gıda Hattı

Konya Ovası suya kavuşunca bölge gıda sanayinin merkezi olacak

23 Haziran 2008, 16:49
Paylaş

Hükümetin yeni önceliği olan Konya Ovası Projesi'nde (KOP) 3 barajın yapım çalışmaları hızlanacak. Proje kapsamında halen yapımı devam eden Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in tamamlanması öngörülürken, Avşar ve Bozkır Barajı'nın yapımlarına da başlanması planlanıyor. GAP gibi entegre bir projeye dönüştürülmesi hedeflenen KOP'la Konya ve Karaman'ın gıda sanayi merkezi olması da öngörülüyor.

Yapılan çalışmalara göre Konya Ovası projesi kapsamında öncelik Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel de olacak. Toplam 220 bin hektar alanı sulayacak olan Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel, yatırım programında yer alan bilgilere toplam 211 bin 769 YTL'lik bir yatırım bedeline sahip. Projeye 2008 yılı için 45 bin YTL'lik ödenek aktarıldı. Bu projenin tamamlanmasıyla, karasal iklimin yumuşayacağı ve 2 milyon tonun üzerinde sebze üretimi yapılmasının önünün açılabileceği belirtiliyor. Toplam 17 kilometre uzunluğunda olan Mavi Tünel ise Göksu Irmağı'ndan su getirecek. Yatırım programına göre 1974'te çalışmaları başlayan Konya-Çumra 2. Merhale, 1976'da yatırım programına giren Karaman 1. Merhale ve 1991'de yatırım programına giren Karaman 2. Merhale projeleri de KOP'un öncelikleri arasında yer alacak. Halen yatırım programında bulunmayan Avşar Barajı, Bozkır Barajı ve Hotamış depolaması da KOP'la yaşama geçirilmesi öngörülen projeler arasında bulunuyor.

Entegre proje olacak

Yaşama geçirilecek sulama projeleriyle, bölgede çok azalan yeraltı suları konusunda da rahatlama olanağı sağlanacak. Konya Ovası Projesi için bu yıl öngörülen kaynak, bölgesel kalkınmada öncelikli projeler için ayrılan 1.3 milyar YTL'den finanse edilecek. Ancak bu tutarın ne kadarının KOP'a aktarılacağı henüz bilinmiyor. KOP'un zamanla geliştirilerek GAP gibi entegre bir projeye dönüştürülmesi de hedefleniyor. Projenin sulama ayaklarının tamamlanmasıyla ise, Konya ve Karaman'ın gıda sanayinde önemli birer merkez haline geleceği öngörülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.