Gıda Hattı

Konya'da Buğday Rekoltesinde Yüz 40 Kayıp Bekleniyor

7 Haziran 2007, 16:36
Paylaş

Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Motuk, beklenen yağmur yağmadığı için Konya'da rekolte kaybı tahmininin yüzde 20'lerden yüzde 40 seviyelerine yükseldiğini söyledi.

Motuk, buğday üretiminin, artan girdilere rağmen ürün fiyatının düşük kalması nedeniyle son yıllarda İç Anadolu'da çiftçi için para kazandıran bir bitki olmaktan çıktığını belirtti. Konya'da toplam buğday ekiminin yüzde 50-60'ının sulanmayan kıraç alanlara yapıldığını ifade eden Motuk, bunun da rekoltenin büyük ölçüde yağışa bağlı olduğu anlamına geldiğini, bu yıl ise beklenen yağış düşmediği için kıraç araziye ekilen buğdayın gelişemediğini ifade etti.

Mayıs ayı boyunca bölge genelinde, Konya'da hemen her yerleşim biriminde yağmur dualarına çıkıldığını dile getiren Motuk, "Beklenen yağmur yağmadığı için Konya'da rekolte kaybı tahmini yüzde 20'lerden yüzde 40 seviyelerine yükseldi. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1.8 milyon ton buğday üretimi yapılan Konya'da yüzde 40 rekolte azalması durumunda bu yıl 720 bin ton az buğday alınacak" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.