Gıda Hattı

Konya çiftçisi ayakta… Recep Konuk ne diyor?

24 Ağustos 2017, 18:05
Paylaş
Konya çiftçisi ayakta… Recep Konuk ne diyor?

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Genel Kurulu’nda aday olmayacağını açıklayan PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’u kararından vazgeçirmek isteyen çiftçiler, Konya Şeker Fabrikası önünde eylem yaptı. Eylemde Konuk’un yeniden aday olması istendi.

AK Parti Karaman Milletvekili ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 26 Ağustos’ta yapılacak olağan genel kurulunda aday olmayacağını açıklamıştı. Konuk’un kararını duyarak, Konya’nın ilçelerinden yola çıkan çiftçiler, “Sensiz olmaz Başkanım” sloganlarıyla, Konya Şeker Fabrikası önünde toplanarak eylem yaptı. Oda başkanları ve STK temsilcilerinin de katıldığı eylemde Recep Konuk’un kararından vazgeçerek tekrar aday olması istendi.

recep-konuk-ciftci-gidahatti“Hiç diklenmedim, dik durdum”

Konya Şeker Fabrikası bahçesinde toplanan kalabalık daha sonra Anadolu Birlik Holding binası önüne giderek, sloganlarla Recep Konuk’un gelmesini istediler. Holding binası önünde sevgi gösterileriyle karşılanan Konuk, şunları söyledi:

“Zor bir süreç yaşadığımızı bilmenizi istiyorum. Ben hiç diklenmedim, hep de dik durdum. Asla şahsımızın can ve mal kaygısı olmamıştır, bundan emin olun. Bir süreç var önümüzde. Bunun zorluklarını ben yaşıyorum, bu kararı almakta çok zorlandığımı bilmenizi isterim.

Ama her şeyden önce bu, alelacele alınan bir karar değildir. Dört yıl öncesinden genel kurul yapılacağı belliydi. Yani bu dört yıl öncesinin takvimi. Ben bu takvimi öne filan çekmiş değilim ve dört yılın sonucunda da içinde seçim olan bir takvimdi. Eksik olmayın bana hep siz destek oldunuz, ben de Anadolu adına savaştım, beraber savaştık. Bugün var edilen üreticinin üretmesini sağlayan Anadolu’nun bağrına vurulan mührün içinde benden daha ziyade sizler varsınız. Bu mührü biz beraber vurduk. Çok şükür bu kurum üretiyor. Bugün 50’ye yakın tesisi işletiyor. Bu kurumla ilgili kamuoyunda farklı spekülatif bilgiler dolaştırılabilir. Ama şundan emin olun bu kurum bugün Türkiye’nin en iyi bilançosuna sahip ekonomisi olan kurumdur.”

recep-konuk-konusma-gidahatti“Elimiz güçlüyken müdahale etme şansımız var”

Kurumun daha da büyümesi, işleyişinin zarar görmemesi, ilanihaye Anadolu topraklarına üretmesi adına kurumun yanında olacağını vurgulayan Recep Konuk, “Ben de herkes gibi fani biriyim, sürekli burada kalacak değiliz. Ama biz olmadan da bu kurumun yürümesini beraber sağlamalıyız. Bu kurum her daim ayakta durmalı. İkincisi elimiz güçlü iken burada olabilecek hasara müdahale etme şansımız var. Yarın ne olacağını bilmiyoruz. Daha da önemlisi kamuoyuna söylediklerim bunlar. Söylemediğim şey ise benim aldığım hiçbir kararın bugüne kadar üreticinin, çalışanın, buradan ürün tüketenlerin, tüketicinin aleyhine olduğunu gören, şahitlik eden var mı aranızda? O zaman bana bir müsaade edin, ortamı bir göreyim buranın ilanihaye ayakta kalacağının formülünü bana bırakın. Ben bunun çalışmasını yapıyorum, aday değilken de bunun çalışmasını yaptım” diye konuştu.

“Bir müddet ileriye kaydırılabilir”

Seçime az bir zaman kaldığına dikkat çeken Konuk, “Belki şu olabilir, vakit dar güvenlik vesaire sıkıntılar olabilir. Bir müddet ileriye kaydırabiliriz. Emniyet, Valiliğin böyle bir yaklaşım içerisinde olduğunu görüyorum. Yani belki bunu istişare etme şansımız olacak. Benim bugüne kadar aldığım hiçbir karar asla şahsım adına değildir, bundan emin olun. Bu kurumun ayakta kalabilmesi, bu kurumun hayatiyetinin var edilmesi sadece Konya coğrafyasında yaşayanların meselesi değildir. Şu anda Torku, Konya Şeker modeliyle Türkiye’ye örnek olmuştur. Sıra bu modeli küçültmek yok etmek değil, bu modeli Türkiye’ye teşmil etmektir” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.