Gıda Hattı

Komşu Fırın Ülker'le Kapı Komşusu Olacak

26 Şubat 2008, 18:13
Paylaş

Paket ekmek pazarının lideri Uno "ya yüzde 50 ortak olan Ülker , şirketin 12 şubesi bulunan Komşu Fırın markasını da 5 yılda 300 şubeye çıkaracak

Paket ekmek pazarında yüzde 70 payı bulunan Uno’nun yüzde 50"sini Ülker "e satan Başkan Hasip Gençer , Komşu Fırın markasıyla sıcak ekmekte ve paket ekmekte büyük bir sıçrama yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Toplam ekmek pazarı içinde paketli ekmeğin payının yüzde 1 olduğunu vurgulayan Hasip Gençer , sıcak ekmek pazarından Komşu Fırın aracılığıyla pay aldıklarını hatırlattı. Gençer , yeni dönemde Komşu Fırın"la fırıncılık sektörünü çağdaş seviyeye getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Komşu Fırın sayısına ilişkin bir soru üzerine de Gençer , şu an 12 olan fırın sayısın 300"ün üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Hedef 100 Milyon Dolar

TOPLAM içerisinde paket ekmeğin payını yüzde 1"den 10-15 yıl içerisinde iki haneli rakamlara çıkarmak için en büyük üretici olarak tesis yatırımlarını hazırlandıklarını da kaydeden Gençer , 2007"de cironun net 65 milyon dolar olduğunu, 2008"deki ciro hedeflerini ise 100 milyon dolar olarak belirlediklerini kaydetti. 2008 için 13.5 milyon dolarlık bir yatırım hedefi öngördüklerini vurgulayan Gençer , 3 yıl içinde de 60 milyon dolarlık yatırım ihtiyacı duyulacağını söyledi. Gençer , yeni bir tesisin 2008 yılı içinde Ankara "da inşaatının başlayacağını ifade ederek, 2009 için de İstanbul "un Avrupa yakasında bir tesis planının olduğunu kaydetti. Şimdiki ürün kapasitesinin 35 bin ton olduğunu kaydeden Hasip Gençer , ‘Ürün kapasitemize, Ankara "daki tesisle 20 bin ton , İstanbul Avrupa yakasındakiyle de 35 bin ton ilave edilecek" dedi. Hasip Gençer , önümüzdeki 5 yıl içinde ise 300"ün üzerinde Komşu Fırın açmayı amaçladıklarını ifade etti.

Ülker , yönetimi Gençer’e bıraktı

Ülker İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül , hızlı büyüyen Uno ile ortak olmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. Uno’nun yönetim kurulu yüzde 50 değişikliğe uğrarken, şirketi Gençer ve ekibi yönetmeye devam edecek. Yurdagül , bunun Uno için geçerli olduğunu, çay sektörünü kapsamadığını vurguladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.