Gıda Hattı

Kompulsiyon nedir? Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu nedir?

17 Kasım 2018, 20:41
Paylaş
Kompulsiyon nedir? Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu nedir?

Kompulsiyon depresyon veya anksiyete gibi faktörlere bağlı psişik rahatsızlığı tasarlanmış bir davranış. Kompulsiyon uğraşan bireyler tipik olarak zorlayıcı davranışa katılmaya karşı dayanılmaz bir ihtiyaç duyarlar. El yıkama, dua etme ve sayma gibi günlük davranışlar kompülsiyon haline gelebilir. Peki kompulsiyon nedir? Obsesif kompulsif bozukluğu nedir?

Komplikasyonlar genellikle madde kötüye kullanımı ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB)  ile ilişkili olabilir. Bu şartlara sahip bireyler zorlayıcı davranışlarda bulunmak istemedikleri için değil, yapmak zorunda olduklarını hissettikleri için meşgul olurlar. 

el-yikama-gidahatti

Kompulsiyon (zorlama) nedir?

Kompulsiyon, ayrıca küçük olabilir ve akıl hastalığı düzeyine yükselemez. Birçok kişinin düzenli egzersiz yapma, belirli bir işte çalışma veya adımlarını sayma gibi hafif zorlamaları vardır. Kompulsiyonlar, tehlike yaratabilecekleri, normal yaşama karıştıkları ve / veya bir kişinin sağlığını tehlikeye soktukları zaman sadece bir akıl sağlığı teşhisinin bir parçası haline gelirler.

Madde bağımlılığı olan kişiler, sağlık, maddi ve duygusal sonuçlara rağmen, maddelerin zorlayıcı kullanımıyla meşgul olurlar. Madde bağımlılığı durumunda, zorlama, maddenin obsesif düşüncelerinden kaçınmak veya geri çekilme semptomlarını hafifletmek için sıklıkla devreye girer.

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu bozukluk nedir?

Obsesif kompulsif bozukluk obsesif ve kompulsif bileşenleri için adlandırılmıştır. Obsesyonlar, genellikle anksiyetenin ürünü olan ısrarcı, müdahaleci ve sıklıkla istenmeyen düşüncelerdir. Kompulsiyon, obsesif düşünceleri hafifletmek için kullanılan davranışlardır. OKB'si olan kişiler kendilerini obsesif düşüncelerinden kurtarmak için zorlayıcı davranışlarda bulunurlar. Zorlayıcı davranışlarda bulunmadıklarında, takıntılı düşünceler devam eder.

Kompulsiyon ve obsesif kompulsif bozukluk

Obsesyonlar, zihninizde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz düşünceler, imgeler veya dürtülerdir. Bu fikirlere sahip olmak istemezsiniz, ancak onları durduramazsınız. Ne yazık ki, bu saplantılı düşünceler genellikle rahatsız edici ve dikkat dağıtıcıdır.

Zorlamalar, tekrar tekrar harekete geçtiğini düşündüğünüz davranışlar veya ritüellerdir. Genellikle, obsesyonlar gitmeye yönelik bir girişimde zorlamalar yapılır.

Aslında, obsesif düşünceler genellikle daha güçlü hale gelir ve zorlayıcı ritüeller ve davranışlar, daha çok talepkar ve zaman alıcı hale geldikçe sık sık kaygıya neden olurlar. Bu, OKB'nin kısır döngüsüdür.

Kompulsiyon belirtileri

 • Sürekli kontrol
 • Sabit sayma
 • Bir veya daha fazla öğenin tekrarlanan temizliği
 • Ellerinizi tekrar tekrar yıkamak
 • Soba veya kapı kilitlerini sürekli kontrol etmek
 • Öğeleri belirli bir şekilde karşılayacak şekilde düzenleme

Obsesif kompulsif belirtileri 

OKB belirtileri hem obsesif hem de kompulsif davranışları içerir. Takıntı belirtileri şunlardır:

 • Tekrarlanan istenmeyen fikirler
 • Kirlenme korkusu
 • Agresif dürtü
 • Kalıcı cinsel düşünceler
 • Sevdiğin birini incitmeyi hayal etme
 • Başkalarına zarar verebileceğini düşündüğün düşünceler
 • Zarar görebileceğini düşünme

Obsesif kompulsif bozukluğun duygusal belirtileri

OKB'nin duygusal belirtileri genellikle çok endişeli ve duygusaldır. Depresyon belirtileri, aşırı endişe, aşırı gerginlik ve hiçbir şeyin doğru olmadığına dair sürekli duygu gibi birçok semptom gösterirler.

Obsesif kompulsif bozuklukların fiziksel belirtileri

OKB'li bir kişinin sergilediği bariz kompulsif davranışların yanı sıra, bu bozukluğun fiziksel belirtileri yoktur. Ancak, OKB'si olan bir kişi fiziksel problemler geliştirebilir. Örneğin, mikrop takıntısı olan bir kişi ellerini o kadar çok yıkayabilir ki, üzerlerinde cilt kırmızı, çiğ ve ağrılı hale gelir.

Obsesif kompulsif bozukluk neden olur?

OKB henüz tam olarak anlaşılmamış bir bozukluk. Ancak, tıp uzmanları bu hastalığın genetik bir bileşeni olduğuna inanıyor, çünkü bu bozukluğun ailelerde çalışma eğilimi olduğunu gösteren bazı araştırmalar var. Bu davranış, çocukluk döneminde veya uzun bir süre boyunca geliştirmiş olabileceğiniz alışkanlıklara dayanarak da öğrenilebilir.

Obesesif kompulsif tedavisi

Birçok insan, konuşma terapisini ve ilaç tedavisini en iyi şekilde yerine getirebilir. Bir tür psikoterapi olan bilişsel davranışçı terapi, sağlıksız düşüncelerinizi ve alışkanlıklarınızı düşünmek, harekete geçmek ve tepki vermek için size araçlar sunar. Amaç, olumsuz düşünceleri üretken olanlarla değiştirmektir.

Maruz kalma ve müdahale önleme adından da anlaşılacağı gibi, endişenizi tetikleyen şeylere, her seferinde birazcık maruz kalacaksınız. Tekrarlayan ritüellerin yerine onlara cevap vermenin yeni yollarını öğreneceksiniz. Bu terapi, kendiniz ya da ailenizle birlikte, ruh sağlığı uzmanınızla ya da grup terapisi ile bire bir yapabileceğiniz bir süreçtir.

Antidepresanlar genellikle OKB için reçete edilen ilk ilaçlardır. Yaşınız, sağlığınız ve semptomlarınıza bağlı olarak doktorunuz size bazı ilaçlar verecektir. 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.