Gıda Hattı

Kompresör Sözleşmesi İptal Edildi, İran ve Azeri Gazı Tehlikede

22 Ağustos 2007, 16:42
Paylaş

İran ve Azeri doğalgazlarının taşınmasında rol oynayacak Sivas ve Hanak kompresör istasyonları tamamlanmayınca BOTAŞ yapım sözleşmelerini iptal etti. İşi üstlenen Metot İnşaat ise BOTAŞ'ın, hakedişlerini ödemediğini savundu.

Kış aylarında doğalgazda arz sıkıntısı beklenirken Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), İran ve Azeri gazlarının aynı anda doğudan batıya taşınmasında rol oynayacak Sivas ve Hanak kompresör istasyonlarının yapım sözleşmesini feshetti. Metot İnşaat ile 2005 yılında sözleşme yapılmasına rağmen, bugüne kadar her iki istasyonda da işlerin tamamlanmamasının BOTAŞ'ın sözleşmeyi feshetmesinde etkili olduğu belirtildi. Ayrıca Metot İnşaat'a 14.4 milyon dolarlık ceza kesildi. Metot İnşaat'ın sahibi Rubil Gökdemir ise her iki istasyonda da işlerin yüzde 90 civarında tamamlanmış olmasına rağmen, feshe gidilmesinin doğru olmadığını belirterek hukuki yollara başvuracaklarını kaydetti.

Yeni ihale süreci bugün başlıyor

Azerbaycan'dan günlük 8.6 milyon metreküp, İran'dan ise ortalama 20 milyon metreküp gaz alan BOTAŞ'ın doğudan batıya bu gazı taşımasında etkili olan her iki istasyonun da bitirilmemesi nedeniyle yeniden ihale süreci başladı. Müteahhit firmanın sahadan personelini çekmesinin ve taşeron firmaların parasını ödememesinin feshe gerekçe oluşturduğunu belirten BOTAŞ yetkilileri, bugün 17 firmadan yeterlilik dosyalarını alacaklarını ve kalan işlerin ihalesinin ise gelecek hafta yapılacağını kaydetti. BOTAŞ yetkilileri, fesih tespit tutanağı tutulduğunu belirterek Hanak istasyonunun iki ünitesinin çalıştığını ancak Sivas kompresör istasyonunda daha fazla iş olduğunu belirtti. Hanak istasyonunda 2 milyon dolar, Sivas istasyonunda ise 10 milyon dolarlık iş kaldığı belirtildi. BOTAŞ yetkilileri, her iki istasyonda da işlerin 3-4 ayda tamamlanmasını hedeflediklerini belirterek bu iki istasyonun öneminin 2010 yılında artacağına dikkat çektiler.

Metot İnşaat'a göre hakediş ödenmedi

Metot İnşaat'ın sahibi Gökdemir ise Hanak istasyonu için 22 Eylül 2005 tarihinde sözleşme imzalandığını belirterek "Ancak makine onayı ancak 21 Mart 2006'da geldi. BOTAŞ'tan 5 ay makine onayı bekledik. Makineler için onay gelmeden başka bir iş yapamıyorsunuz. Buna rağmen 1 gün bile süre uzatımı vermediler" diye konuştu. Gökdemir, Hanak istasyonunun yapım işinin Eylül 2006'da bitmesi gerektiğini ancak makine onayı beklendiği için gecikme yaşandığına dikkat çekerek buna rağmen Eylül 2006'dan feshin olduğu 1 Ağustos 2007 tarihine kadarki süre için kendilerine BOTAŞ tarafından 14 milyon 419 bin dolarlık gecikme ve tazminatın yanması cezası kesildiğini belirtti.

Gökdemir, BOTAŞ'ın 9.3 milyon dolarlık hakedişlerini ödemediğini belirterek bu nedenle şirkete 3 ayrı ihtar çektiklerini ve en son ihtarda ise 7 günde ödenmemesi durumunda feshe gidilmesini istediklerini kaydetti. Gökdemir, BOTAŞ'ın yasal süresini bile kullanmadan direkt feshe gittiğine dikkat çekerek işçilerin ise maaşlarını alamadıkları için zor durumda kaldıklarını ifade etti. BOTAŞ yetkilileri ise Sivas ve Hanak kompresör istasyonu yapım işinde çalışan işçilerin mayıs ayından sonraki döneme ait alacakları olduğunu belirterek müteahhit firma ile görüştüklerini ve işçilerin son döneme ait SSK bildirgelerinin istendiğini kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.