AramaArama
Gıda Hattı

Komplo teorilerine inanmak, eleştirel düşünme becerisinin düşüklüğüyle bağlantılı!

25 Temmuz 2021, 10:00
Paylaş
Komplo teorilerine inanmak, eleştirel düşünme becerisinin düşüklüğüyle bağlantılı!

Birçok kişinin internet üzerinden kendi kitlesine ulaşabildiği bu dönemde, komplo teorilerinin kontrolden çıktığını görüyoruz. Peki insanlar komplo teorilerine neden inanıyor? Komplo teorilerine inananların ortak noktası ne?

Komplo teorileri genelde zannedildiğinden daha zararlı. İnsanların sağlığını tehdit ediyor, hatta ölüme neden olabiliyor.

Komplo teorisyenleri “eleştirel, özgür düşünceyi” savundukları görüşünde. Bazı kişiler bununla gurur duyuyor.

Ancak yeni bir bilimsel araştırma, düşük eleştirel düşünme becerileri ve komplo teorilerine daha fazla inanmak arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Araştırmadan elde edilen veriler Applied Cognitive Psychology dergisinde yayınlandı.

| Koronavirüs komplo teorileri! Bilim insanları ne diyor? |

Eleştirel düşünme yetisi ve komplo teorilerine inanmak arasında nasıl bir bağlantı var?

Araştırma ekibinde yer alan, Paris Nanterre Üniversitesi’nden Anthony Lantian ve arkadaşları, bu bağlantıyı şu sözlerle anlatıyor:

“Komplo teorileri; sosyal, politik, iklimsel vb. önemli olayların gerçek nedenini açıklamaya çalışıyor. Bunu yaparken, bu etkinlikleri gizli bir şekilde planlayan ve uygulayan, kötü ve güçlü olduğu düşünülen gizli insan ve organizasyonları suçluyor.”

Araştırmacılar yaptıkları 2 çalışmalar, 338 üniversite öğrencisinin eleştirel düşünme becerilerini, Ennis-Weir Eleştirel Düşünce Testi’nin Fransızca versiyonunu kullanarak ölçümledi. Daha sonra öğrencilerin komplo teorilerine inanma eğilimleri ve eleştirel düşünme becerilerine ilişkin kendi değerlendirmeleri kaydedildi.

Araştırmacılar, “İnsanlar komplo teorilerine daha fazla inandıkça, eleştirel düşünme testinde daha kötü performans gösteriyorlar. Test, birtakım eleştirel düşünme kabiliyetini, açık uçlu bir formatta öne çıkaracak şekilde geliştirildi” diye konuştu.

Ancak hemen sert eleştirmeyin. Bazı kişiler, bu becerileri edinme fırsatına hiçbir zaman sahip olmamış olabilir. Bu, onların daha az zeki olduğu anlamına da gelmiyor. Üstelik öğrenmek için asla çok geç değil!

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.