Gıda Hattı

Kolesterol seviyeniz için beyaz et kırmızı etten daha iyi olmayabilir!

27 Ağustos 2021, 16:34
Paylaş
Kolesterol seviyeniz için beyaz et kırmızı etten daha iyi olmayabilir!

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yakın zamanda yayınlanan bir araştırma, kırmızı ve beyaz etlerin, artan kalp hastalığı riski ile ilişkili düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğunu bildirdiğinde ilgi uyandırdı. “Tavuk, kırmızı et kadar kolesterolüm için kötüyse, o hamburgeri de sipariş edebilirim” sonucuna varabilirsiniz.

Ancak, herhangi bir sonuca varmadan önce çalışmayı daha yakından inceleyelim.

Kolesterol seviyeniz için beyaz et kırmızı etten daha iyi olmayabilir!
Kolesterol seviyeniz için beyaz et kırmızı etten daha iyi olmayabilir!

Kırmızı et, beyaz et veya et olmayan protein kaynakları

Çalışmada, protein alımını daha çok kırmızı et kaynaklı gıdalardan alanlar ile beyaz et veya et dışı kaynaklardan (baklagiller, kuruyemişler, tahıllar ve soya ürünleri) kaynaklardan alan kişilerin kolesterol seviyeleri karşılaştırılmıştır. Sonuçta bu protein kaynaklarının kolesterol seviyeleri üzerinde bir farklılığa neden olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca, sonuçların diyetlerin her birinde bulunan doymuş yağ miktarından etkilenip etkilenmediği de incelenmiştir.

Çalışmaya 21-65 yaş arası 100 sağlıklı erkek ve sağlıklı 13 kadın katıldı. Her çalışma katılımcısı rastgele, yüksek veya düşük doymuş bir yağ diyetine alındı. Sonra, her biri dört hafta boyunca ve çeşitli sıralarda, kırmızı et, beyaz et veya et olmayan kaynaklardan protein tükettiler.

Çalışma sırasında tüketilen tüm yiyecekler araştırmacılar tarafından sağlanmıştır (tüketim sırasında tazeliği sağlamak için sebzeler ve meyveler hariç). Kolesterol seviyelerini etkileyebilecek diğer faktörlerin ortaya çıkma ihtimalini azaltmak için katılımcılardan temel aktivite seviyelerini korumaları ve alkolden uzak durmaları istendi. Çalışma süresi boyunca kilolarını korunmaları da önerildi. Kilosu değişen katılımcıların alacağı kalori miktarı yeni kilolarına göre ayarlandı.

 

Beyaz et, kolesterol seviyelerinde kırmızı etle aynı etkiye sahiptir

Çalışma, LDL kolesterolün kırmızı et ve beyaz et diyetlerini tükettikten sonra et dışı diyetle karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek olduğunu buldu. Bu sonuç, doymuş yağda diyetin yüksek veya düşük olmasına bakılmaksızın, yüksek doymuş yağ diyetlerinin LDL kolesterol düzeyleri üzerinde düşük doymuş yağ diyetlerinden daha zararlı bir etkiye sahip olduğuna bakılmaksızın bulundu. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL veya “iyi”) kolesterol, protein kaynağından etkilenmedi.

Çalışmada ayrıca kalp sağlığına özellikle zararlı olduğu bilinen sosis, soğuk etler veya pastırma gibi işlenmiş etler veya genellikle daha sağlıklı bir kırmızı et seçeneği olarak lanse edilen otlarla beslenen organik sığır eti dahil edilmemiştir.

Bitki bazlı proteinlere ​​odaklanma

Bu çalışmada önemli olan bir nokta ise et dışı protein kaynaklarının kolesterol düzeyleri üzerindeki yararlı etkileridir. Çalışma yazarlarının belirttiği gibi, “Mevcut bulgular bitki temelli, lakto-ovo-vejetaryen veya vegan diyet kalıplarının önceki çalışmalarıyla tutarlıdır; bunlar, genel olarak LDL ve HDL kolesterol konsantrasyonlarının hayvansal protein içeren diyetlerden önemli ölçüde daha iyi olmalarını sağlamıştır.

2015-2020 Diyet Kılavuzları sağlıklı, bitki ileri diyet modellerini desteklemektedir. Bitki bazlı diyet örnekleri Akdeniz diyeti ve vejeteryan diyetleridir.

Bu çalışma, bitki bazlı protein kaynaklarını incelemiş ve bitki bazlı diyetlerin, en iyi sağlık durumu için gerekli tüm proteinleri sağlayabileceğini göstermiştir. Bitki bazlı çeşitli yiyeceklerde bulunan protein miktarına bakalım;

Bitki bazlı gıdaların protein içeriği

Gıda

Miktarı

Protein (gram)

Kalori

Mercimek

1/2 bardak

9

115

Siyah fasülye

1/2 bardak

8

114

Nohut

1/2 bardak

7

135

Kuru fasülye

1/2 bardak

8

113

Börülce

1/2 bardak

7

112

Barbunya

1/2 bardak

7

117

Soya fasülyesi

1/2 bardak

14

150

Tofu

1/2 bardak

10

183

Fındık

1/2 bardak

5–7

160–200

Fıstık ezmesi

2 yemek kaşığı

8

190

Keten tohumu

3 yemek kaşığı

5

150

Susam tohumu

3 yemek kaşığı

5

156

Arpa (pişmemiş)

1/4 bardak

6

160

Bulgur (pişmemiş)

1/4 bardak

4

120

Darı (pişmemiş)

1/4 bardak

6

190

Kinoa (pişmemiş)

1/4 bardak

6

160

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.