Gıda Hattı

Kolada Dağıtım Tekeli Bitti, İsteyen İstediği Ürünü Satacak

14 Eylül 2007, 17:43
Paylaş

Rekabet Kurulu, kolalı/gazlı içecekler piyasalarında yürüttüğü incelemeleri tamamladı ve nihai kararlarını verdi.

Kurul, kolalı/gazlı içecekler piyasasında Coca-Cola Satış ve Dağıtım AŞ'nin satış sistemi içinde yer alan ve sadece Coca-Cola ürünlerinin satılması amaçlı, dolayısıyla rakip firmaların faaliyetlerini zorlaştırıcı münhasırlık içeren sözleşmelerinin piyasadaki rekabet şartlarına etkilerinin incelenmesine karar verdi. Gazlı içecekler piyasasındaki işleyişi ve rekabet koşullarına dönük değerlendirmede bulundu.

Rekabet Kurulu, pazarda hem ev kanalında hem de yerinde tüketim kanalında hakim durumda olduğu tespit edilen Coca-Cola'nın nihai satış noktalarıyla yaptığı münhasır anlaşmaların, teşebbüsün pazar payı itibarıyla, 2007/2 sayılı 'Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği' ile grup muafiyetinden faydalanmadığına karar verdi. Coca-Cola Satış ve Dağıtım AŞ'nin yaptığı sözleşme ve uygulamalara, 'grup ve bireysel muafiyet' tanınamayacağını kararlaştırdı.

Böylece, daha rekabetçi bir piyasa yapısına ulaşma amacıyla, kolalı/gazlı içecekler piyasalarına diğer markaların girişi kolaylaşacak, girişimcilerin önü açılacak, genişleyen seçme hakkı ve rekabetçi fiyatlar yoluyla tüketiciye fayda sağlanacak. Kararı değerlendiren Rekabet Kurulu Başkan Vekili Tuncay Songör, “Bundan sonra ‘benim ürünümü sat, başkalarını satma’, ‘Benden şu kadar ürün alırsan bu kadar bedelsiz ürün veririm, indirim yaparım’ uygulamaları son bulacak.” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.