Gıda Hattı

Koku duyusu dengeli beslenme konusunda en önemli yardımcımız

16 Eylül 2021, 13:05
Paylaş
Koku duyusu dengeli beslenme konusunda en önemli yardımcımız

Araştırmalar yemek kokularının değişken şekilde algılanmasının dengeli beslenme yönünde yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Yiyeceklerin kokusunu aldığımızda onları yemeye hazırlanırız. Ancak yediğimiz yemekler bu koku algısını değiştirebilir. PLOS Biology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, yeni yediğimiz bir yiyeceğin kokusu, beyinde farklı bir yiyeceğin kokusuna göre daha az yeme isteği uyandırıyor.

Bir fırının önünden geçerken taze ekmeğin kokusu herkesi cezbeder. Restoranlar yemeklerinin kokusunu müşterilerine ulaştırarak satışlarını katlarlar. Bunun nedeni insan beyninin yemek kokularına karşı duyarlılığıdır. Çoğu yemek kokusu beyinde belirli bir bölgeyi uyararak yeme isteğini tetikler.

Bir yiyeceği yedikten sonra kokusu açken olduğu kadar cazip gelmiyor

Ancak yapılan son araştırmaya göre, yakın zamanda yediğiniz yiyeceklerin kokularını yeniden duyduğunuzda beynin tepkisi farklı olabiliyor. Başka bir deyişle, taze ekmek yediğiniz bir kahvaltıdan kalktıktan sonra fırının önünden geçerken aldığınız koku size aynı derecede cazip gelmeyebiliyor. Bunun da sebebi tokluk değil.

Araştırma sonuçlarına göre aldığımız kokular yediklerimizi belirlerken, aynı zamanda yediklerimiz de aldığımız kokuları etkiliyor. Beyin yakın zamanda yediğimiz bir yemeğin kokusunu diğer yiyeceklere kıyasla daha düşük düzeyde algılıyor.

Çalışmada pizza ve tarçınlı çörek ile bir deney yapıldı. Pizza ile çam ağacı kokusu, tarçınlı çörek ile sedir ağacı kokusu farklı oranlarda karıştırılarak deneklere koklatıldı. Herhangi bir karışım koklatıldığında deneğe gıda kokusunun mu, gıda olmayan kokunun mu ön planda olduğu soruldu.

dengeli beslenme

Koku algısındaki değişim dengeli beslenme şansını artırıyor

Aç olan katılımcılar %50'lik karışımda tarçınlı çörek kokusunu alırken, bu yiyecekten yemiş olanların yiyecek kokusunu algılamaları için oranın %80'lere kadar çıkarılması gerekti.

Katılımcıların beyin görüntülemelerini de inceleyen araştırmacılar, bir yiyecek tüketildikten sonra bu yiyeceğin kokusunun beyinde gıda olarak algılanmasında düşüş görüldüğünü tespit etti.

Çalışmanın sonucu, beynin bireyleri kokuların algılanması yoluyla farklı farklı yiyecekler tüketmeye yönelttiği şeklinde yorumlandı. Mümkün olduğunca birbirinden farklı yiyecekler tüketmek dengeli beslenme açısından temel noktalardan biri sayılıyor. Koku duyusu canımızın birbirinden farklı yiyecekler çekmesini sağlayarak dengeli beslenmemize yardımcı oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.