Gıda Hattı

Kömür Madeninde Zeytin Üretti, Dedesinin Köyünü Marka Yaptı

6 Ağustos 2007, 18:18
Paylaş

Atay Holding, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan kömür çıkarmak ve hafriyat yapmak için kiraladıkları maden sahalarının üstünü boş bırakmak yerine ekonomiye kazandırdı. Aydın'da kömür çıkarmak için kiraladıkları 3200 dönümlük alanın üçte birine zeytin, incir ve bağ diktiklerini belirten Atay Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Atay, 200 metre altından kömür çıkardıkları sahanın üstünde diktikleri zeytinden organik zeytinyağı ürettiklerini söyledi. Ürünü dedesinin ve babasının köyünün adı olan Savrandere markasıyla ve organik ürün sertifikasıyla pazara sunduklarını açıklayan Atay, 45 bin olan zeytin ağacı sayısını 200 bine çıkararak gıdada daha da büyüyeceklerini kaydetti. Atay, "Bu çabamızla madencilikle tarımın bir arada yapılabileceğini gösterdik" dedi.

Organik sertifikalı zeytinyağı

Atay Ailesi'nin 1910 yılından bu yana Aydın'da kömür ve mermer işiyle uğraştığını belirten Atay, kömür sahalarını boş bırakmak yerine ağaçlandırmayı düşündüklerini söyledi. Bunun için Fransızlarla çeşitli projeler denediklerini ifade eden Atay, "Onlar otçul bitkilerle ve püskürtme yöntemiyle yeşertmeyi önerdi. Sahalar yeşerecekti ama bunun ekonomik katkısı yoktu. Bunun üzerine alternatif yöntemler denedik. 10 dönümlük deneme bahçesi yaptık. Değişik ağaç türleri diktik. Gördük ki zeytin, üzüm, incir ve akasya burada güzel yetişiyor. Ağaç bedeli ve kira verdiğimiz alanı özel ağaçlandırma bölgesi ilan edip çalışmalara başladık. Yaklaşık 5 yıl önce Ayvalık, Gemlik ve Domat cinsi zeytin ağacı, Bursa lop denilen siyah incir ve şaraplık ve sofralık üzüm cinsleri diktik. Damlama sulama ve bodur budama yöntemleriyle verimliliği artırdık. Bölgede hiç tarım yapılmadığı için yetişen ürünlerin organik olduğunu tescil ettirdik. Organik ürün sertifikası aldık. 2 yıl önce de ilk ürünleri hasat etmeye başladık. Kömür sahasında hafriyat yapıldıkça yeni ağaç dikiyoruz. Ağaçlandırdığımız saha 1200 dönüme ulaştı" diye konuştu.

Ürettikleri zeytinyağına yöresel isim koymayı düşündüklerini belirten Atay, dedesinin ve babasının doğduğu köy olan ve yakında bulunan Savrandere adında karar kıldıklarını dile getirdi. Şu anda butik üretim yaptıklarını kaydeden Atay, "En düşük asitli ürünümüzden 900 şişe ürettik. O nedenle ulusal mağazalara girmiyoruz. İstanbul'daki ekolojik marketlerde ve Alaçatı'da satış yapıyoruz. Miktar arttıkça büyük hacimli üretime geçeceğiz. Umurlu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikamız sonbaharda faaliyete geçecek. İlk aşamada günlük 20 ton sıkma, 50 ton depolama kapasiteli bir fabrika olacak. Hem zeytin hem zeytinyağı üreteceğiz. Organik üretimin yanında konvansiyonel (organik olmayan) ürün de işleyeceğiz" bilgisini verdi.

Siyah inciri Alara pazarlayacak

Bölgede 1200 de incir ağacı diktiklerini, ürünlerin ihracatı için Alara Tarım'la anlaştıklarını kaydeden Atay, tamamen organik olan siyah incirde verimin ağaç başına 5 kilogram olduğunu söyledi. 100 kilograma çıkması halinde önemli miktarda ihracata ulaşabileceklerini söyleyen Atay, üzümü ise yaş olarak satacaklarını anlattı.

Sibirya'dan kömür getiriyor

Ege'deki maden sahalarında kömür çıkarmanın yanı sıra Sibirya'dan yüksek kalorili kömür getirdiklerini belirten Mehmet Atay, 600 milyon ton rezerv olduğu tahmin edilen Soma'daki kömür yataklarının özelleştirilmesiyle ilgilendiklerini söyledi. Atay, "Soma çok büyük. Bir konsorsiyum kurabiliriz. Bölge enerji santralları için de uygun. Mermer işi de yapıyoruz. Ocaklarımızdan çıkardığımız mermeri işleyip Arizona'daki depolarımıza gönderiyoruz. ABD'nin batı kıyılarına satış yapıyoruz. Aydın'daki otelimizi Anomen Otelleri'ne kiraya verdik. Alışveriş merkezlerini de kiraladık. Böylece ana işlerimiz madencilik ve gıdaya odaklandık" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.