Gıda Hattı

Koç, Migros'u Satıyor

21 Haziran 2007, 17:34
Paylaş

Koç Holding uzun süredir gündemde olan Migros’un satışıyla ilgili haberlere son noktayı koydu. Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, Koç Grubu’nun kamuoyunu bilgilendirme toplantılarının 15’incisinde yaptığı açıklama ile Migros’ta hisse satışı da dahil alternatiflerin değerlendirilmesi için yatırım bankası JP Morgan’a yetki verdiklerini belirtti. Koç Holding’in yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde gıdaya dönük perakende işini ayrı bir gözle değerlendirmeye aldığını kaydeden Bulgurlu, cirosu 34.5 milyar dolara ulaşan Koç Holding’in, yeni stratejik kararları doğrultusunda önümüzdeki dönemde dayanıklı tüketim, otomotiv, finansal hizmetler ve enerji olmak üzere dört ana sektörde yoğunlaşacağını söyledi.

Satış Süreci 6-9 ay

KOÇ Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, Migros’un satışının tamamlanması ile ilgili aracı banka JP Morgan’ın vermiş olduğu tahminlerin 6 ay ile 9 ay arasında değiştiğini söyledi. Bulgurlu, Migros’un satışının özellikle alıcı açısından oldukça detaylı çalışmalar gerektiren işlemlerden oluştuğunu kaydederek, “Şirket bilgilerini toparlayan kitapçıklar hazırlandı ve potansiyel alıcılara gönderildi. Ön teklifler alındıktan sonra bilgi odası açılacak. Burada Migros’a ilgi duyan şirketler istedikleri her türlü bilgiye ulaşabilecek” diye konuştu. Bulgurlu, sürecin kalanıyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi: “Bu süreçten sonra ilgisi devam eden şirketlerin bunu somut bir teklif haline getirip belirli bir süre içinde verecekler. Bu süre içinde bize düşen görev bunları değerlendirip, sonuca ulaştırmak.”

Migros dışında perakende alanında başka satış düşünmediklerini kaydeden Bulgurlu, "Migros'un ne kadarı satılacak?" sorusuna, "Bize ait tüm hisseler satılacaktır, yüzde 52 civarında" yanıtını verdi. Migros’un yurtdışındaki iştiraki Ramenka konusuna da değinen Bulgurlu, “Ramenka’nın Migros’un yüzde 50 ortak olduğu bir şirket. Migros’un satışı ile Ramenka’daki hisselerinin satışı da gündeme gelecektir. Migros ve Ramenka'ya ayrı ayrı teklif verilebilir. Ancak alıcılarla görüşmemiz sırasında bu şirketlerin ayrı ayrı satışı da gündeme gelebilir” diye konuştu.

Bulgurlu, Migros'un satışıyla ilgili Koç Grubu’nun ciro kaybının yüzde 10 dolayında olacağını belirterek, satıştan elde edilecek kaynağın yeni satın almalar için kullanılacağını ifade etti. Ciro kaybının ise 1.5 yıl içinde telafi edilebileceğini ve Koç Grubu’nun uluslar arası şirket sıralamalarındaki yerinin eski seviyesine çıkacağını belirtti.

Satış Sürecinde Yeni Genel Müdür Çakıroğlu

1 Temmuz 2007 tarihi itibarıyla emekliye ayrılacak olacak olan MİGROS Genel Müdürü Aziz Bulgu, satış işlemleri öncesi görevini Levent Çakıroğlu'na devrediyor. Çakıroğlu, 2002 yılından bu yana da Koçtaş Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

İngiliz Financial Times gazetesi, Mayıs ayında Migros’un satışı ile ilgili haber yapmış ve Migros’un hisse yükselişleriyle beraber yaklaşık 2.8 milyar dolarlık bir değere ulaştığını yazmıştı. FT yine bu satıştan KOÇ Grubu’nun kasasına yaklaşık 1.5 milyar dolar gireceği yorumunu da yapmıştı. Uzmanlar, 2005 yılında karlılık oranlarının azalmasıyla sektörün konsolidasyon süreci yaşadığını, bununda perakende sektöründe şirket satın almalarını artırdığını ve sektörde yabancı oyuncuların ağırlığının hissedilmeye başlandığı değerlendirmesini yapıyorlar. Migros’un satışı ile toplam perakende sektörü içerisinde yaklaşık % 40 paya sahip olan organize perakende sektörünün yarısı yabancı şirketlerin elinde olacak. Migros satışı ile ilgili talipliler arasında Carrefour, Tesco ve ABD’li Wall Mart’ın isimleri konuşuluyor.

1954’ten Bugüne Kısaca Migros

Migros, İsviçre Migros Kooperatifler Birliği ve İstanbul Belediyesi’nin girişimleri ile 1954 yılında kuruldu.

Satış arabalarıyla başlayan serüven, ilki 1957’de Balık Pazarı’nda Beyoğlu mağazası olmak üzere çeşitli semtlerde açılan mağazalarla devam etti.1975 yılında Migros’u alan Koç, tüm hisseleri almasına rağmen Migros adını değiştirmedi. 1996’da Ramstore ile ilk yurtdışı mağazasını açtı. Kazakistan’la birlikte 3 ülkede 12 Ramstore ile hizmet vermeye başladı.2005’te Tansaş’ı satın aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.