Gıda Hattı

Koç: İşsizlik Büyük Bela Sosyal Barışı Da Bozuyor

21 Kasım 2007, 23:42
Paylaş

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, "İşsizlik Türkiye’nin en büyük belasıdır. İşsizlik sosyal barışı da tehdit ediyor" dedi.

Otokoç’un Eskişehir’deki yeni tesislerinin açılışını yapan Mustafa Koç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’ye yabancı sermayenin girmeye davam ettiğini anlatan Koç, buradaki en önemli noktanın özellikle işsizliğin önüne geçmek için ’sıfırdan yabancı yatırımcıyı’ çekmek olduğunu söyledi.

Koç, "Varlık satışı veya özelleştirmeden mal almak yerine veya borsayla spekülatif şekilde oynamak yerine yatırım ortamını öyle bir hale getirmek lazım ki yabancı yatırımcı bugün Romanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ne gideceğine Türkiye’ye gelip sıfırdan yatırım yapması çok önemli. Bir de bu yüzde 6’lık yüzde 7’lik büyümeyi belirli bir süre daha muhakkak yakalamamız lazım. Ancak o şekilde düzlüğe çıkılabilir. İşsizlik bence Türkiye’nin en büyük belasıdır, sosyal barışı da çok tehdit ediyor. Ancak o şekilde önüne geçebiliriz" diye konuştu.

Mustafa Koç, terör konusundaki bir soru üzerine bu konunun vatan ve millet meselesi olduğunu anlatırken şöyle devam etti: "Yapacak çok fazla bir şey göremiyorum. Sınır ötesi harekatı büyüklerimiz bilirler. Çok yazıldı- çizildi. Medyada lüzumundan fazla spekülasyon yapıldı. En büyük müttefikimiz de bu konuda maalesef bize yardımcı olmuyor. ABD orada. O bakımdan ilk önce o tarafından hadiseyi çözmek lazım. Çünkü Kuzey Irak’taki iklimden yararlanarak oradan buraya sızdırılıyor. Bunu ABD ile çözmek lazım diye düşünüyorum."

Koç, Türkiye’de herkesin birlik ve beraberlik içinde el ele durmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu bir dönemin yaşandığını söyledi. Bu dönemde her kesimden insanı birleştirecek kelimenin ’sorumluluk duygusu’ olduğunu anlatan Mustafa Koç, "Her kesimden insanın sorumluluk duygusuyla hareket etmesi, milletçe yaşadığımız ve yaşayacağımız mutlulukların da güvencesidir. İş dünyasının da bu bilinçle hareket etmesi gerekiyor. Bu vesileyle, Türkiye’nin en büyük kuruluşu Koç Topluluğu adına bu ülkeye olan inancımızı, güvenimizi ve sorumluluğumuzu her zaman olduğu gibi bugün de yüzde 100 taşıdığımızı hatırlatmak isterim" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.