AramaArama
Gıda Hattı

KOBİ Destek Hattı telefon numarası ve iletişim bilgileri

6 Haziran 2021, 11:05
Paylaş
KOBİ Destek Hattı telefon numarası ve iletişim bilgileri

KOBİ Destek Hattı telefon numarası ve iletişim bilgileri internet üzerinden araştırılıyor. İşte KOBİ Nefes Kredisi ile ilgili bilgiler... 

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan firmalar, bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek.

Krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.

KOBİ Destek Kredisi Şartları Nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2021 Nefes Kredisi uygulamasının detaylarını paylaştı.

Nefes Kredisi Paket ile yıllık cirosu 10 milyon lira altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına kadar yüzde 25 kayıp yaşayan; Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak.

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.

TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacak.

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkanı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak.

Söz konusu uygulamada Hazine destekliği KFK kefaleti sağlanacak, faiz oranı yıllık yüzde 17.5 olacak.

Hangi Bankalar Nefes Veren Bankalar

Nefes kredisi veren bankalar şu şekilde olacak;

  • T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
  • TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
  • TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
  • TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
  • T.GARANTİ BANKASI A.Ş.
  • YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.
  • AKBANK T.A.Ş.
  • DENİZBANK A.Ş.
  • ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.
  • VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

KOBİ Destek Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi özetle, işletme sermayesini desteklemek amacıyla borçlu cari hesap ile çalışan ve faizli geri ödemesi olan kredi türüdür. KOBİ kredileri kapsamında verilen desteğin tamamı işletmenin finansmanı amacı ile kullanılır. Esnaf kredisi ile kişisel harcama yapılması söz konusu değildir.

KOBİ Destek Kredisi Hesaplama

KOBİ Destek Kredisi Kaç Ay?

Taksitli kredi kapsamında minimum 1 ay maksimum 36 ay vadeli kredi kullanılabilir.

En Uygun Esnaf Kredisi Hangi Banka Veriyor? 

Şu an itibari ile esnaflar için faizsiz olarak kredi sunan tek banka Halkbank' tır. Halkbank & KOSGEB ile birlikte yaptığı protokol neticesinde esnaf müşterine %100 faiz indirimi ile kredi imkanı sunuyor. Ancak daha uygun faiz oranları ile uzun vadelerde kredi veren bankalar da vardır. 

Yeni Esnaf Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? 

Yeni  esnaf olduğunuz için ticari kredi kullanamıyorsunuz. Meslek odasına kayıt oldunuz halde devlet faiz destekli kredi den yararlanamıyorsunuz. Bu kişi ne yapacak da ihtiyacı olan nakit paraya kavuşacak. Aslında sorunun cevabı çok basit. 36 ay vadeli olarak bireysel ihtiyaç kredisi kullanacak. Üstelik şimdi bankaların nerede ise tamamı İnternet üzerinden yapılan başvuru için ne gelir belgesi nede herhangi bir evrak talep etmemektedir. Tek istedikleri kriter iyi bir kredi notu değeridir. 

Şirket Kurup Kredi Çekmek

Şirket adına kredi çekmek için gerekli evraklar içinde de önemli olan belgelerin içinde gelir beyan edilmesi ve banka sicilinin temiz olması gerekir. Şahıs şirketi kredi başvurusu yapılmak istenmesi halinde tercih edilmesi gereken bankaların başında Halkbankası, Vakıfbank gelmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.