Gıda Hattı

KOBİ Borsası Yılbaşında Faaliyette

18 Temmuz 2007, 17:15
Paylaş

Sermaye piyasalarına son yıllarda gösterilen büyük ilgi sayesinde Türkiye yeni bir borsaya daha kavuşuyor. Yıllardır gündeme gelen; ancak bir türlü faaliyete geçirilemeyen 'KOBİ borsası' nihayet kuruluyor.

Kuruluş çalışmaları ve bilgi işlem altyapısı tamamlanan borsa, Gelişen İşletmeler Piyasası AŞ (GİPAŞ) adıyla yılbaşında devreye giriyor. Bu sayede 'küçük ve orta büyüklükteki işletmeler'in (KOBİ) finansman sorununun çözüme kavuşması hedefleniyor. İstanbul'da kurulacak borsa sayesinde yatırımcılar birikimlerini İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) dışında da değerlendirebilme imkanına kavuşacak. KOBİ piyasasında genellikle Anadolu'da bulunan ve İMKB ölçeğine göre de küçük kalan şirketlerin hisse senetleri GİPAŞ'ta işlem görecek.

Sistemin 2008 yılından itibaren devreye gireceğini açıklayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doç. Dr. Turan Erol, KOBİ borsasının İMKB ile herhangi bir ilgisinin olmayacağını söyledi. Konuya ilişkin firmaları bilgilendireceklerini anlatan Erol, "Bu işletmelerimiz modern anlamda sermaye piyasalarının kendileri için ne kadar önemli olduğunu bilmiyorlar. Biz öncelikli olarak faydasını anlatacağız. Sonraki hedefimiz ise bu firmaları dünyaya açmak olacak." dedi.

Şirketler öncelikli olarak borsaya kote olmak için SPK kaydına alınacak. Yeterli likiditenin sağlanması amacıyla bu piyasa 'piyasa yapıcılığı' sistemine dayalı olarak çalışacak. Kote olmak isteyen her şirket en az bir piyasa yapıcı aracı kuruluş ile anlaşacak. Aracı kuruluşlar piyasa yapıcılık yaptıkları KOBİ'nin merkezinin veya işletme birimlerinin bulunduğu ilde en az bir şubeye sahip olmak zorunda olacak. Ayrıca GİPAŞ, firmaları piyasaya kote olmalarını teşvik etmek üzere pazarlama ve yönlendirme faaliyetlerinde bulunmak, kendisine yapılan başvuruları kabul etmek üzere, gerekli gördüğü il veya bölgelerde şube açabilecek. Kurulacak elektronik işlem platformu ile menkul kıymetlerini halka arz etmek isteyen şirketlere tüm illerde hizmet verilecek. Sisteme dahil olacak KOBİ'lerin büyüklüğünün en az 3-5 milyon dolar olması bekleniyor. Hangi firmanın borsaya alınıp alınmayacağının kararını GİPAŞ verecek. Bu şirketin 9 Aralık 2007 tarihine kadar gerekli çalışmaları tamamlayıp, faaliyete geçmek için SPK'ya başvurması gerekiyor.

Uzmanlar, KOBİ borsası kurulma fikrinin temelinde, bu firmaların finansman sorununu çözmek ve dünya piyasalarına açılarak rekabet şansını artırmaları olduğunu kaydediyor. 1,5 trilyon dolar büyüklüğündeki serbest yatırım fonlarının yanı sıra 500 milyar dolarlık özel sermaye şirketlerinin Türkiye piyasalarına ilgi duyduğunu aktaran uzmanlar, yeni borsanın bu fonları çekebileceği görüşünde.

Sermaye Piyasası Kurulu, piyasada alım ve satımın yapılacağı işlem platformunu ve bunun gerektirdiği organizasyonu oluşturacak ve geliştirecek GİPAŞ'ın kuruluşuna iki yıl önce izin vermişti. Borsanın ortakları arasında hem reel kesimin hem de finansal kesimin temsilcileri yer alıyor. Ortakların taahhüt ettiği sermaye tutarı 10 milyon YTL. Buna göre Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), KOSGEB ve Takasbank'ın yanı sıra 7 banka ve 44 aracı kurum KOBİ borsasının ortaklık yapısını oluşturuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.