AramaArama
Gıda Hattı

KKTC’de besiciler traktörleriyle Meclis’e yürüdü!

31 Mayıs 2021, 23:10
Paylaş
KKTC’de besiciler traktörleriyle Meclis’e yürüdü!

KKTC Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde Başkent Lefkoşa’da traktörleriyle eylem yapan besiciler, sektörde yaşanan sıkıntılara karşı taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle hükümeti protesto ettiler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, sektörde yaşanan sıkıntılar nedeniyle traktörlü eylem düzenledi.

Eyleme traktör ve iş araçlarıyla katılan besiciler, ilk olarak Tarım Bakanlığı binasının, ardından da KKTC Cumhuriyet Meclisi önüne gelerek seslerini hükümete duyurmaya çalıştı. Eylemde, polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken, zaman zaman Meclis’e girmek isteyen besiciler ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı.

"Eylemler artarak devam edecek"

Cumhuriyet Meclisi önünde konuşma yapan Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, "Zamlara karşı tüm sektörlerin sesini duyurmak için buradayız" ifadelerini kullandı. Eylemlerin ilerleyen günlerde artarak devam edeceğini belirten Naimoğulları, para istemek için değil, zamları geri almak için eylem yaptıklarını belirtti.

Besicilerin taleplerine karşı KKTC Başbakanı Hamza Ersan Saner ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun sürekli olarak “para yok” cevabını verdiğini belirten Naimoğulları, besicilerin süt ve hayvanı bedavaya alırken, besici giderlerine ise sürekli zam geldiğini kaydetti. Naimoğulları, "Bizimle dalga geçiyorlar. Bu insanların canı yandı. Bu işin sonuna geldik. Bütün sektörleri bitirdiler, en büyük sektör besiciliği de bitirdiler" ifadelerini kullandı.

Yıllarca harcadıkları emeklerin sıfırlandığını belirten Naimoğulları, "Habire zam, habire zam. Nereye gideceğiz? Para ödemezsiniz, zam yaparsınız. Bizim derdimiz eylem değil. Korona virüs (Covid-19) salgınında, sıcağın içinde ve işini bırakıp kim burada olmayı ister? Bizim derdimiz gelecek ve ekmektir" dedi.

“Üreticileri mahvettiler”

Eylemcilerden Fırat Gazioğlu ise yaptığı açıklamada, "Babadan gelen meslek. Böyle kendini bilmez koltuk savaşçıları, bütün üreticileri mahvetti. Kendileri maaşlarını tam almayı bilirler. Besiciye hiçbir şey vermiyorlar" diye konuştu.

Besici Derviş Solu da, "Cumhuriyet Meclisi'ne geldik biri çıkmaz karşımıza, gelsinler besicinin sorununu dinlesin, hayvancı salgından dolayı 1,5 yıldan beri perişan. Küçükbaş hayvan yetiştiriyoruz, sütler satılmaz. Nasıl borçlarımızı ödeyelim" dedi.

"Batmanın eşiğine geldik"

Batmanın eşiğine geldiklerini fakat hükümetin kendilerine destek olmadığını kaydeden eylemcilerden Tanyol Burçak ise, "Hükümetten hiçbir destek yok, batmanın eşiğine geldik. Gençler olarak bu besicilik sektörüne girdik. Memur olmak istemedik, hükümetten iş de istemedik. Kendi yağımız ile kendi ciğerimizi kavurmak istedik. Günden güne daha kötüye gidiyoruz. Böyle giderse memleketten kaçmak zorunda kalacağız, artık batmanın eşiğine geldik" ifadelerini kullandı.

Güzelyurt’ta hayvan besicisi olan Fatma Akmandor ise, "Günün 20 saatini ovada geçiren biriyim. Emeğimizin hakkını aramak için eylem yapıyoruz. Artık üretmekten yorulduk, çünkü karşılığını alamıyoruz. Elde avuçta olmayınca, seneye hazırlık da yapamıyoruz, hayvancılık bu gidişle bitecek" dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.