AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Karakteriniz kalbinizin baş düşmanı olabilir; Nasıl mı?

Karakteriniz kalbinizin baş düşmanı olabilir; Nasıl mı?
23 Aralık 2016, 15:03

Genetik faktörlerin yanı sıra beslenme alışkanlığı, sigara kullanımı, yoğun ve hızlı yaşam temposu kalp sağlığının baş düşmanları arasında yer alıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Bitigen, stres ve takıntılı kişilik yapısının damar sertliğine olan eğilimi artırdığına işaret ediyor.kalp-kapakcigi-gidahatti

Kalp adalesini besleyen atar damarların daralma veya tıkanması nedeniyle kan akımının kısmi ya da tam kesilmesine bağlı olarak ortaya çıkan Koroner Arter hastalığının gelişiminde hem kişisel hem de çevresel faktörler rol oynuyor. Kişisel faktörler arasında birinci derece akrabalarda koroner arter hastalığı olması, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı olması, ilerlemiş yaş ve açıklığa kavuşturulamamış genetik nedenler yer alıyor.

Çevresel veya sonradan edinilen risk faktörlerinde ise sigara kullanımı, yüksek kolesterol içerikli beslenme, stresli ve pasif yaşam olarak sıralanıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Atilla Bitigen, kalp sağlığı için stresli yaşamın yanı sıra bazı davranış özelliklerinden de uzak durulması gerektiğini hatırlatıyor.kalp-kapak-hastaliklari-gidahatti

Davranış özellikleri kalbi tehlikeye atabilir

Şehir hayatı, ulaşım, rekabetçi, yarışmacı, yorucu iş hayatı çağın başlıca sorunları arasında yer alıyor. Stres, önemli sağlık sorunlarına sebep olmakla birlikte, kalp krizini tetikliyor ve var olan kalp hastalığını ortaya çıkarıp semptomları artırıyor. Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar kişilik farklılıklarının stresten etkilenme oranlarını etkilediğini ortaya koyuyor. Bitigen, Koroner Arter Hastalığı ile ilgili önemli şu bilgileri veriyor:

Sürekli zamanla yarışmak ortak özellik

 “Araştırmalar koroner kalp hastalığı olan bireylerin bazı davranış özelliklerinde sürekli zamanla yarışmak, başarı yönelimli olmak gibi ortak özelliklerin olduğunu ortaya koyuyor. A tipi olarak gruplandırılan bu kişilerin hızlı çalışıp hızlı konuşmaları ve aynı anda birkaç işi birden yapmaya çalışmalarının yanı sıra sabırsız ve öfkeli oldukları da gözlemleniyor.

 A tipi kişiler beklemeye tahammülleri olmadığından konuşanın sözünü kesmeye eğilimlidir, aşırı düzeyde rekabetçidir ve konuşmanın gidişatını denetlemeye çalışır. A tipi kişiler iş ve zaman baskısı, beklemek zorunda kalındığında huzursuz olmak, herşeyi kusursuz yapma arzusu, rekabetçi bir tutum sergilemektedirler.

Bireylerde görülen A-tipi kişilik özellikleri arttıkça, stres belirtileri ve strese yatkınlık düzeyleri de artma eğilimi gösteriyor. A tipi kişiliklerde kalp hastalığı görülme riski çok daha yüksektir.

A tipi kişilerin tersi özellikleri taşıyan bireyler ise B tipi olarak adlandırılıyor. Bu gruptaki kişiler daha rahat, daha uysal, daha az rekabetçi ve daha az saldırgan olarak tanımlanıyor.

Araştırmalar B tipindeki kişilerin de stres yaşadığını, ancak zorlamalar ve tehditler karşısında daha az paniğe kapıldıklarını belirtiyor. Ayrıca bu kişiler yüksek kan basıncı ve biyokimyasal tepkiler açısından da A tipi kişilik özelliklerine sahip olan kişilerden ayrılıyor.”

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.