Gıda Hattı

Kitlesel yok oluşun bariz göstergesi, bilim insanlarını alarma geçirdi!

23 Eylül 2021, 11:50
Paylaş
Kitlesel yok oluşun bariz göstergesi, bilim insanlarını alarma geçirdi!

Bilim insanları, bir süredir canlıların kitlesel yok oluşunun bariz bir göstergesi nedeniyle alarmda… Neler oluyor?

251 milyon yıl önce, dünyadaki canlı türlerinin %90’ı yok oldu. ‘Büyük Ölüm’ olarak da adlandırılan bu olay, Permiyen döneminin sonu olarak da biliniyor.

Şimdilerde, bu yok oluşun hemen öncesinde ortaya çıkan durumlardan biri, bilim insanlarını endişelendirmiş durumda.

Toksik algal ve bakteriyel patlamalar, tüm dünyada artışta. ‘Patlama’, bu canlıların tatlı su sistemlerinde hızla kontrolsüz çoğalarak diğer canlıları yok etmesi anlamına geliyor. Bu patlamalar bazı durumlarda, ‘Büyük Ölüm’ sırasında deniz yaşamını adeta ‘boğan’ patlamalarla kıyaslanabilecek ölçekte oluyor.

İsveç Doğa Tarihi Müzesi Paleo Botanik Uzmanı Chris Mays ve arkadaşları, ‘Büyük Ölüm’e neden olan koşullar ve mevcut iklim değişikliği krizinin etkileri arasındaki endişe verici benzerlikleri ele aldıkları araştırmalarını, Nature dergisinde yayınladı.

Çalışmada, şu anda karşı karşıya olduğumuz iklim krizinin, ‘Büyük Ölüm’ü andıran bir kriz olduğu ifade edildi. Mays ve arkadaşları, “Geçmişte soyu yok olan türlerin aksine, sularımızı temiz tutarak ve sera gazı emisyonlarını kontrol altına alarak, bu toksik patlamaları önleme şansına sahibiz” açıklamasını yaptı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.