Gıda Hattı

Kışı sağlıklı geçirmek için bu önerilere DİKKAT!

9 Aralık 2016, 16:01
Paylaş
Kışı sağlıklı geçirmek için bu önerilere DİKKAT!

Kışın mevsiminde soğuk havaya yoğun stres, uykusuzluk ve dengesiz beslenme de eklenince bağışıklık sistemi iyice zayıflıyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kışı sağlıklı geçirmek ve hasta olmamak için bağışıklık sistemini desteklemek şart!

Check up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu sağlıklı bir kış için yapılması gerekenleri anlattı.

grip-asisi-1-gidahatti

Kışı sağlıklı geçirmek için aşı yaptırın

Grip aşıları sihirli değnek değil ama gripten korunmanın da tek gerçek yolu. Hastalık kapıya dayanmadan önce yapılacak aşının fayda etme olasılığı yüksek.

Rengarenk beslenin

Sebzeler ne kadar renkliyse besin değerleri de o kadar yüksektir. Değişik günleri değişik renklere ayırın, bir gün sarı renklileri yiyin (greyfurt, bal kabağı, mısır, elma) bir gün koyu yeşilleri tercih edin (brokoli, pırasa, karalahana) kırmızı ve moru da ihmal etmeyin.

Bu sayede zengin ve dengeli bir şekilde beslenecek, hem de kendinizi hastalıklara karşı korumuş olacaksınız.

yogurt-gidahatti

Yoğurdu bol tüketin, çünkü yoğurt;

  • İçindeki bol kalsiyumla kemik erimesini önler
  • Yüksek tansiyon riskini azaltır
  • Kolit ve kabızlığa iyi gelir
  • Vajinal akıntı ve enfeksiyonları engeller

Kışın yıpranan cildinize özen gösterin

Soğuk havalar ve rüzgar bir anda cildinizi yıpratıp dudaklarınızı çatlatabilir. Dirsekleriniz kurumuş kaşınıyorsa ya da yüzünüzdeki T bölgesi kuruduysa alacağınız önlemler ile önüne geçebilirsiniz.

dus-banyo-gidahatti

Banyo zamanınızı kısaltın

Sıcak buharlı bir banyo ağrıyan kaslarınıza birebir gelebilir fakat aynı hızla cildinizin nemini de alıp götürür. Sıcak su, soğuk ya da ılık suya oranla cildin koruyucu doğal yağını daha hızlı çıkararak buna sebep olur. Çözüm banyo zamanını kısaltıp sıcak yerine ılık suyla yıkanmakta. Kurulanırken de kendinizi havluyla ovalayarak değil vücudunuza bastırarak kurutun.

Nemlendirici kullanın

Kuru bir ciltle baş etmenin en etkili yolu nemlendirici kullanmak. Cildiniz yağlı olsa bile nemlendirici kullanmak faydalı, sadece cildin gözeneklerini tıkamayacak bir ürünü seçmek gerekiyor.

cilt-bakim-kremi-gidahattiKışın da güneşten korunmak gerekli

Güneşin zararlı ışınlarının yüzde 80’i ince bulutlardan, sisten geçer ve dünyaya ulaşır. Bu nedenle güneşin kırışıklık yapma, benlere sebep olma ve cilt kanseri gibi zararlı etkilerinden korunmak için kışın da 15 ve üzeri güneş koruma faktörlerini kullanmak faydalı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.