Gıda Hattı

Kış nasıl geçecek? Bu yıl kar yağacak mı?

26 Ekim 2021, 18:51
Paylaş
Kış nasıl geçecek? Bu yıl kar yağacak mı?
Kasım ayının ikinci haftasına dikkat diyen uzmanlar kışın kapıya dayandığını açıklıyorlar. Hava sıcaklıkları sert bir şekilde düşüyor. Geçtiğimiz yılı da neredeyse kar yağışı görmeden geçiren ülkemizde bu yıl kar yağışı olacak mı?

İstanbul başta olmak üzere pek çok bölge de kar yağışının etkili olacağını söyleyen uzmanlar kasım ayının ikinci haftası için vatandaşı uyardı.

Bu kış nasıl geçecek? Daha eylül ayı bitmeden pek çok ilde kar yağışı görüldü. Şimdi sıcaklıklar kuzeybatı kesimlerden başlayarak kuzey, iç ve doğu kesimlerde de hissedilir derecede azalıyor. Mevsim normallerinin altında düşeceği tahmin edilen sıcaklıkların geçen yılın aynı dönemine göre nasıl olduğu merak ediliyor. İşte uzmanlar tarafından bizi nasıl bir kış beklediği ile ilgili tahminler…

Türkiye'de iklim değişikliğine bağlı olarak mevsimsel değişiklikler ortaya çıktı. Bu yıl iyice kendini hissettiren mevsim değişiklikleri İç Anadolu, Marmara, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kuraklıkla Akdeniz ve Ege bölgelerinde yangınlar boğuşarak yazı geçirdiği Karadeniz'de ise seller ortaya çıktı. Fakat sonbaharda yani eylül ayının henüz başında erken olmasına rağmen Kayseri, Bolu, Iğdır ve Ardahan'da erken kar görüldü. Sıcaklıklar ani bir şekilde düştü.

Kış nasıl geçecek
Kış nasıl geçecek

Meteorolojiden Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden uyarı geldi. 30 yılı dikkate alınarak yapılan çalışmada Türkiye geneli Eylül ayı yağışları geçtiğimiz yıl yağışlarının üzerinde olduğu son 30 yıla bakıldığında bu yılki Eylül ayı yaşlarının genel olarak %35 daha fazla olduğu belirtildi ve geçen yıla göre de yağışların yüzde 313 arttığı söylendi. Ekim ayı incelendiğinde bu zamana kadarki sert yağışların olduğu yazdan kalma güneş içimizin ısındığı günlerin yaşandığı belirtildi. Peki, tüm bu değişen durumlar göz önüne alındığında bu yıl nasıl bir kış yaşayacağız İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisi Bölümü Dr. Deniz Demirhan ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Özdemir hava koşullarının bu yıl nasıl olacağı ile ilgili açıklamada bulundu.

Eylül ayında Türkiye genelinde yağışların artış nedeni Karadeniz. Karadeniz bölgesinde aşırı yağışların meydana geldiğini söyleyen Demirhan bu yağışlar heyelan ve su baskınına da sebebiyet verdi. Eylül ayındaki yaşların tamamına su kaynaklarımıza katkı sağladığını söylemek mümkün değil. Önümüzdeki dönemlerde de aşırı yağışlar sık ve şiddeti artarak görülebilir dedi ve uyardı. Kasım ayının ikinci haftasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Meteorolojik modeller incelendiğinde Kasım ayının ikinci haftası ile birlikte tam soğumanın başladığı görülecek diyen Dr. Güven Özdemir Sibirya ve Azor yüksek basınç alanlarının geniş alanlara yayılması ve bununla birlikte büyük bir etkinin ortaya çıktığı görülecek özellikle bu durumun denize uzak yerler yani ülkenin iç kesimle daha çok etkili olacağını söyledi. Mevcut sıcaklıkların mevsim normallerinin altında hava sıcaklıklarının tahmin edildiğini söylerken yoğun kar yağışı alma ihtimali de bulunuyor dedi.

İlk üç ayında bolca kar yağışı göreceğiz

Uzmanlardan yapılan açıklamaya göre son 2 yıla baktığımızda bildiğimiz kış şartları değişti. Özellikle kar yalnızca yüksek yerlerde kendini gösteriyor. Bu yıl erken soğuyan hava kışın yoğun yağış alacağının habercisi olabilir mi şeklindeki soruya cevap verdi. Evet diğer Özdemir bu yıl kış aylarında karla mücadele olacak kar yağışının görülme ihtimali fazla dedi.

İstanbul'da da etkili kar yağışları gözlenecek

İstanbul'da Ocak ayının ortalarında şubat ayının sonlarında kar hafif görülür. Ancak son yıllarda başta İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde bakıldığında kar yağışının azaldığı bu kış İstanbul'u yoğun kar yağışı bekliyor olabilir. Nüfusu yerleşim alanları sanayisi dinamik yapısı ve İstanbul'un mega bir kent olması konusunda dikkat çeken Özdemir getirdiği olumsuzluklar var. Şehrin iklim değişimi de beraberinde getiren bu yoğunluk önümüzdeki hallerden meteorolojik olarak İstanbul'un neler beklediğini gözler önüne seriyor dedi ve şu şekilde açıkladı. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi'nde yağışlar azalmış durumda hatta yağışsız günler haftalar ve aylar an devam ediyor. Ancak bu yıl Anadolu'daki kadar olmasa da İstanbul ve çevresi içinde çokça kar ve yağmur görülecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.