Gıda Hattı

Kış mevsiminin sağlık deposu turşu kurmanın püf noktaları...

23 Eylül 2018, 14:44
Paylaş
Kış mevsiminin sağlık deposu turşu kurmanın püf noktaları...

Kış mevsimin yaklaşmasıyla turşular kurulmaya başlandı. Peki Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biri olan sağlık deposu turşu nasıl yapılır?

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan turşuyu evde yapmak çok kolay. Evde yapılan turşular, özellikle cam kavanozlarda saklanıldığında insan sağlığı için çok yararlı. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinden, kan şekerini dengelemesine kadar bir çok faydası olan turşuyu dışarıdan almanıza gerek yok. İşte turşu yapmanın püf noktaları…

Tuz miktarını iyi ayarlamak için yumurtayı tuzlu suda yüzdürün

Öncelikle, turşuluklar taze sert ve diri seçilmelidir. Sebze ve meyvelerin kabuklarının zedelenmemiş olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca, turşu kurulurken, normal tuz yerine kaya tuzu kullanmak çok daha lezzetli bir tat oluşmasına yardımcı olacak. Fakat, tuz oranını iyi ayarlamak çok önemli. Tuzu az olduğunda, turşular yumuşak olacaktır. Bu sebeple, içinde zararlı bakteriler oluşması muhtemel. Tuz miktarını iyi ayarlamak için, taze yumurtayı tuzlu suda yüzdürüp, suyun üstüne çıktığı görülürse, turşu için yeterli miktarda tuz kullanılmış olur. 

tursu-gidahatti

Mutlaka cam kavanozlarda muhafaza edin 

Turşuluklar, mutlaka iğne ile delinmeli. Bu sayede, sebze ve meyvelerin içine tuz eşit miktarda dağılacak diri olacaktır. Ayrıca, turşuyu plastik şişelerden ziyade cam kavanozlarda muhafaza etmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.  Turşuların daha hızlı olması için cam kavanozun dibine bir avuç nohut eklenebilir. 

Dikkat bu turşuları almayın

Özellikle çarşı pazarlarda satılan üretim yeri ve koşulları belli olmayan ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.. Bunun yerine marketlerde satılan üreticisi belli ve denetimli ürünleri tercih etmenizde sağlığınız açısından yarar var... Ama yine de tercih sizin tabi ki...

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.