Gıda Hattı

Kış aylarında kemik sağlığı için süt ürünleri tüketin!

12 Ocak 2018, 15:48
Paylaş
Kış aylarında kemik sağlığı için süt ürünleri tüketin!

Kış mevsiminde güneşin etkisinden yararlanma imkanının oldukça azaldığına dikkat çeken uzmanlar, bu dönemde hem bağışıklık sistemi hem de kemik sağlığı için dengeli beslenmenin önemine dikkat çekiyor. Kemik sağlığı için kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünleri öne çıkıyor.

Kış mevsiminde günlerin kısa oluşu, güneşli saatlerin çoğunun okulda, işte, masa başında geçirilmesi ya da yetersiz beslenme sebebiyle, güneşten gerektiği kadar yararlanmak mümkün olmuyor.

Uzmanlar, güneşin etkisinin iyice azaldığı bu dönemde hem bağışıklık sistemi hem de kemik sağlığı için dengeli beslenmenin önemine dikkat çekiyor.

muazzez-garipagaoglu-gidahatti
Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu

D vitamini ve kalsiyum alımı neden önemli?

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, kış aylarında kemik metabolizmasında değişiklikler olduğunu, bu nedenle D vitamini ve kalsiyum alımına önem verilmesi gerektiğini söyledi. Garipağaoğlu, yaşlılar başta olmak üzere hemen her yaşta kemik kaybı riskinin arttığını, kemik kayıplarını önleyebilmek için kış aylarında, D vitamini ve kalsiyumun birlikte ve yeterli alınması gerektiğini kaydetti.

Çocuklar, yaşlılar ve hamileler dikkat!

D vitamini ve kalsiyumun, kemik sağlığının garantisi olan iki besin ögesi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “D vitamini, kalsiyumun bağırsaklardan emilmesini sağlar. Başta kemikler olmak üzere vücudumuzun pek çok yerinde önemli görevleri olan bir vitamindir. Kemik kayıplarını önleyebilmek için kış aylarında, D vitamini ve kalsiyum minerali birlikte ve yeterli alınmalıdır” dedi.

cocuk-beslenme-gidahatti“Süt ve süt ürünleri tüketilmeli”

Süt ve süt ürünlerinin içerdiği zengin protein ve kalsiyum ile kemik sağlığının korunmasında etkili bir besin olduğunu ifade eden Garipağaoğlu, özellikle de peynir tüketiminin önemine vurgu yaptı. Garipağaoğlu, “Kemik kaybı riski taşıyan hamileler ve yaşlıların yanı sıra gelişme çağındaki çocuklar için peynir hem keyifli bir atıştırmalık hem de kalsiyum bakımından oldukça zengin bir besin. 100 gram Muratbey kaşar peyniri ile günlük kalsiyum gereksiniminin %90’ı, Sürmeli ile ise %70’i karşılanıyor” bilgisini verdi.

egzersiz-spor-gidahattiEgzersizi ihmal etmeyin!

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, kış aylarında sağlıklı beslenmeye ilave olarak, yürüyüş yapmak, yeterli ve kaliteli uyumak, stresten uzak durmak ya da stresle başa çıkabilmeyi bilmek şeklinde tanımlanan sağlıklı bir yaşam biçiminin bağışıklık sistemini iyileştirdiğini ve kemik sağlığını koruduğunu da kaydetti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.