Gıda Hattı

Kırmızı Biberin Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

26 Mayıs 2021, 21:54
Paylaş

Acı biber (Capsicum annuum), kırmızı biber bitkilerinin sıcak tadı ile dikkat çeken meyveleridir. Biber ve domates ile ilgili itüzümü (solanaceae) ailesinin üyeleridir. Cayenne ve jalapeño gibi birçok acı biber çeşidi vardır.

Kırmızı Biberin Besin Değeri ve Sağlık Etkileri - Prof. Dr. Y. Birol SAYGI

Acı biber (Capsicum annuum), kırmızı biber bitkilerinin sıcak tadı ile dikkat çeken meyveleridir. Biber ve domates ile ilgili itüzümü (solanaceae) ailesinin üyeleridir. Cayenne ve jalapeño gibi birçok acı biber çeşidi vardır. Acı biberler öncelikle baharat olarak kullanılır ve pişirilebilir veya kurutulabilir ve toz haline getirilebilir. Toz haline getirilmiş kırmızı pul biber, kırmızı biber olarak bilinir.

Kapsaisin, acı biberlerdeki ana biyoaktif bitki bileşiğidir ve benzersiz, keskin tadı ve sağlık yararlarının birçoğundan sorumludur. Bir yemek kaşığı (15 gram) taze biber 6 kalori vermektedir. Su içeriği %88, protein 0,3 gram, karbonhidrat 1,3 gram (şeker içeriği 0,8 gram), lif 0,2 gram ve yağ 0,1 gram içermektedir.  Acı biberler çeşitli vitamin ve mineraller açısından zengindir. Bununla birlikte, sadece küçük miktarlarda yedikleri için günlük alımınıza katkıları çok azdır.

| İşte Acı biber çeşitleri ve Scoville Skalası. Scoville Skalası nedir? |

 • C Vitamini: Acı biberler, yara iyileşmesi ve bağışıklık fonksiyonu için önemli olan bu güçlü antioksidanca çok yüksektir.
 • B6 Vitamini: Bir B vitamini ailesi olan B6, enerji metabolizmasında rol oynar.
 • K1 vitamini: Filokinon olarak da bilinen K1 vitamini, kanın pıhtılaşması ve sağlıklı kemikler ve böbrekler için gereklidir.
 • Potasyum: Çeşitli işlevlere hizmet eden temel bir diyet minerali olan potasyum, yeterli miktarda tüketildiğinde kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.
 • Bakır: Genellikle Batı diyetinden yoksun olan bakır, güçlü kemikler ve sağlıklı nöronlar için önemli olan temel bir eser elementtir.
 • A Vitamini: Biber, vücutta A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten bakımından yüksektir.
 • Acı biberler, zengin bir baharatlı-acı kapsaisin kaynağıdır. Ayrıca, çok sayıda sağlık yararı ile bağlantılı olan antioksidan karotenoidlerde çok yüksektirler. İşte acı biberdeki ana biyoaktif bitki bileşikleri:
 • Capsanthin: Kırmızı acı biberlerdeki ana karotenoid (toplam karotenoid içeriğinin %50'sine kadar) kapsanthin kırmızı renklerinden sorumludur. Güçlü antioksidan özellikleri kanserle savaşabilir.
 • Violaxanthin: Sarı pul biberlerdeki başlıca karotenoid antioksidan olan kemanantin, toplam karotenoid içeriğinin %37-68'ini oluşturur.
 • Lutein: En çok yeşil (olgunlaşmamış) kırmızı biberde bulunan lutein seviyeleri olgunlaştıkça düşer. Yüksek lutein tüketimi, daha iyi göz sağlığı ile bağlantılıdır.
 • Kapsaisin: Acı biberlerde en çok çalışılan bitki bileşiklerinden biri olan kapsaisin, keskin (sıcak) aromasından ve sağlık etkilerinden birçoğundan sorumludur.
 • Sinapik asit: Sinapinik asit olarak da bilinen bu antioksidanın çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır.
 • Ferulik asit: Sinapik aside benzer şekilde ferulik asit, çeşitli kronik hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek bir antioksidandır.
 • Olgun (kırmızı) acı biberlerin antioksidan içeriği, olgunlaşmamış (yeşil) biberinkinden çok daha yüksektir.

Acı biberin sağlığa faydaları

Tadı yanmasına rağmen, acı biberler uzun zamandır sağlıklı bir baharat olarak kabul edilmektedir...

Ağrı kesici

Acı biberlerdeki ana biyoaktif bitki bileşiği olan kapsaisin, bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Ağrıyı algılayan sinir uçları olan ağrı reseptörlerine bağlanır. Bu yanma hissine neden olur, ancak herhangi bir gerçek yanma yaralanmasına neden olmaz. Yine de yüksek miktarda acı biber (veya kapsaisin) tüketimi ağrı reseptörlerinizi zamanla duyarsızlaştırabilir ve acı biberin yanan lezzetini algılama yeteneğinizi azaltabilir.

Ayrıca bu ağrı reseptörlerini, asit reflüden kaynaklanan mide ekşimesi gibi diğer ağrı türlerine karşı duyarsız hale getirir. Bir çalışma, mide ekşimesi olan kişilere günlük 2,5 gram kırmızı pul biber verildiğinde, ağrının 5 haftalık tedavinin başlangıcında kötüleştiğini ancak zamanla iyileştiğini buldu. Bu, her gün 3 gram acı biberin asit reflüsü olan kişilerde mide ekşimesini iyileştirdiğini gösteren 6 haftalık başka bir küçük çalışma ile desteklenmektedir. Duyarsızlaştırma etkisi kalıcı görünmüyor ve bir çalışma, kapsaisin tüketimi durdurulduktan 1-3 gün sonra bunun tersine döndüğünü kaydetti.

Kilo kaybı

Obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok kronik hastalık riskinizi artıran ciddi bir sağlık durumudur. Bazı kanıtlar, kapsaisinin iştahı azaltarak ve yağ yakmayı artırarak kilo vermeyi destekleyebileceğini göstermektedir. Aslında araştırmalar, 10 gram kırmızı acı biberin hem erkeklerde hem de kadınlarda yağ yakımını önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor. Kapsaisin ayrıca kalori alımını azaltabilir.

Düzenli olarak biber tüketen 24 kişiden oluşan bir araştırma, yemekten önce kapsaisin almanın kalori alımının azalmasına neden olduğunu keşfetti. Başka bir çalışmada, yalnızca düzenli olarak kırmızı biber tüketmeyenlerde iştah ve kalori alımında önemli bir azalma gözlemlendi. Tüm çalışmalar acı biberlerin etkili olduğunu bulamamıştır. Diğer çalışmalar, kalori alımı veya yağ yakma üzerinde önemli bir etki görmedi.

Karışık kanıtlara rağmen, düzenli olarak kırmızı acı biber veya kapsaisin takviyesi tüketiminin, diğer sağlıklı yaşam tarzı stratejileriyle birleştirildiğinde kilo vermeye yardımcı olabileceği görülüyor. Ancak acı biberler muhtemelen kendi başlarına pek etkili değildir. Ek olarak, kapsaisinin etkilerine karşı tolerans zamanla gelişerek etkinliğini sınırlayabilir.

Olası dezavantajlar

Acı biberlerin bazı kişilerde olumsuz etkileri olabilir ve çoğu insan yanma hissini sevmez.

Yanma hissi

Acı biberler, acı ve yanan tadı ile tanınır. Sorumlu madde, ağrı reseptörlerine bağlanan ve yoğun bir yanma hissine neden olan kapsaisindir. Bu nedenle, acı biberden elde edilen bileşik oleoresin kırmızı biber, biber spreylerinin ana maddesidir. Yüksek miktarlarda şiddetli ağrı, iltihaplanma, şişme ve kızarıklığa neden olur. Zamanla, kapsaisine düzenli maruz kalma, bazı ağrı nöronlarının daha fazla ağrıya karşı duyarsız hale gelmesine neden olabilir.

Mide ağrısı ve ishal

Acı biber yemek bazı insanlarda bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Belirtiler arasında karın ağrısı, bağırsağınızda yanma hissi, kramplar ve ağrılı ishal olabilir. Bu, irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişilerde daha yaygındır. Chili, düzenli olarak yemeye alışkın olmayanlarda semptomları geçici olarak kötüleştirebilir. Bu nedenle IBS'li kişiler acı biber ve diğer baharatlı yiyecekleri tüketimini sınırlamak isteyebilir.

Kanser riski

Kanser, anormal hücre büyümesi ile karakterize ciddi bir hastalıktır. Acı biberin kanser üzerindeki etkilerine dair kanıtlar karışıktır. Test tüpü ve hayvan çalışmaları, acı biberlerdeki bir bitki bileşiği olan kapsaisinin kanser riskinizi artırabileceğini veya azaltabileceğini göstermektedir. İnsanlarda yapılan gözlemsel çalışmalar, acı biber tüketimini, özellikle safra kesesi ve mide kanser riskinin artmasıyla ilişkilendiriyor.

Ek olarak, kırmızı biber tozu Hindistan'da ağız ve boğaz kanseri için bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Gözlemsel çalışmaların, acı biberin kansere neden olduğunu kanıtlayamayacağını, yalnızca yüksek miktarda acı biber yiyenlerin buna yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Ağır biber alımının veya kapsaisin takviyelerinin uzun vadede güvenli olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Sounç olarak acı biberler, dünyanın birçok yerinde popüler bir baharattır ve acı, keskin tadı ile tanınır. Vitaminler, mineraller ve çeşitli benzersiz bitki bileşikleri bakımından zengindirler. Bunlar, ağzınızın yanmasına neden olan madde olan kapsaisin içerir. Kapsaisin, çeşitli sağlık yararlarının yanı sıra yan etkilerle de bağlantılıdır. Bir yandan, düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeyi teşvik etmeye ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Öte yandan, özellikle acı biber yemeye alışkın olmayanlar olmak üzere birçok insan için rahatsız edici bir yanma hissine neden olur. Aynı zamanda sindirim rahatsızlığı ile de bağlantılıdır. Acı biber yerken kendi tolerans seviyenize dikkat etmeniz önemlidir. Bunları baharat olarak kullanmak sağlıklı olabilir, ancak sindirim sıkıntısı yaşayanlar bunlardan kaçınmalıdır.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.