Gıda Hattı

Kırklareli’nde oylar yeniden sayılacak

3 Nisan 2019, 21:33
Paylaş
Kırklareli’nde oylar yeniden sayılacak

CHP’den aday gösterilmeyince bağımsız aday olan Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun seçimden önde çıktığı Kırklareli’nde oylar yeniden sayılacak. CHP’li Muharrem İnce ile Özgür Özel kente gelerek Siyamoğlu’na destek verdiler.

CHP'nin aday göstermemesi üzerine Kırklareli’nde 31 Mart Yerel Seçimlerine bağımsız girip, resmi olmayan sonuçlara göre başkan seçilen Mehmet Siyam Kesimoğlu 17 bin 176, Cumhur İttifakı'nın adayı MHP'li Derya Bulut ise 16 bin 928 oy aldı. 248 oyla geride kalan Bulut, MHP ve AK Parti teşkilatı ile birlikte İlçe Seçim Kuruluna giderek itirazda bulundu.

Kırklareli’nde oylar yeniden sayılacak

İtiraz üzerine İlçe Seçim Kurulu, 170 sandaki oyların yeniden sayılmasına karar verdi. Kararın ardından Mehmet Siyam Kesimoğlu'na destek vermek için Muharrem İnce'nin yanı sıra, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve birçok milletvekili destek olmak amacıyla Kırklareli Adliye Sarayının önüne gelerek çıkan karara ilişkin itirazda bulundu.

Kırklareli Adliye Sarayı önünde açıklamalarda bulunan Mehmet Siyam Kesimoğlu, şunları söyledi:

“İlçe Seçim Kuruluna Cumhur İttifakı’nın yaptığı itiraz kabul edildi. Oyların yeniden sayılmasına ilişkin bizde şimdi dilekçemizi hazırlıyoruz. İtirazımızı yapıyoruz. Biz haklıyız. 248 oy farkımız var. O sayılar o tasnifler bittikten sonra ben inanıyorum ki bizim sayımız daha da artacak. Onun için hiç telaşa, üzülmeye gerek yok aynı şekilde vakur bir biçimde, sabırlı bir biçimde yargının kararını bekleyeceğiz.

Biz zaten seçim süresince hep barıştan yana olduk, kardeşlik duygusuyla hareket ettik. Hiç şevkimizi heyecanımızı kırmadık. Yine aynı vakur duruşumuzu koruyarak kararı bekleyeceğiz. İl Seçim Kurulu kararından sonra tabii ki bizde süreci takip ediyoruz. Yüksek Seçim Kuruluna kadar bu süreç devam edecek. Ama ben adım gibi eminim bin 757 tane geçersiz oy var. Şimdi oy pusulasını düşünün partinin sütunlarında o sütunun altına da vursanız geçerli ama bağımsıza olunca kabul edilmedi.”

CHP'li Özel tepki gösterdi

Çıkan karara ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de, “Halkın, hukukun, adaletin peşindeyiz, arkasındayız. Kimse milletin vermediği bir görevi yapamaz. Milletin verdiği görevi yapanlar yapar. Bunun dışında kendisine verilemeyen göreve tevessül edenler, o görevi talep edenler aslında sandığı değil, halkı değil ben kendimi ve kendi otoritemi tanıyorum. Ve ben bana verilmeyen görevi talep ederek aslında sivil darbe girişiminde bulunuyorum demektedir. Bugün MHP'nin adayı için Cumhur İttifakı’nın da yaptığı budur." dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.