Gıda Hattı

Kirazda Birinciliği ABD'ye Kaptırdık

25 Temmuz 2007, 16:42
Paylaş

Geçen yıl kiraz ihracatında ABD’nin önünde dünya birincisi olan Türkiye, bu yıl üründeki kalitesizlik nedeniyle beklenen ihracatı yapamayınca birinciliği ABD’ye kaptırdı.

Alara Tarım Ürünleri CEO’su Kerim Taner, bu yıl hava şartlarının kiraz açısından son derece olumlu geçtiğini söyledi. Bunun rekolte açısından ürüne olumlu yansıdığını ve rekor kiraz üretimi beklendiğini ifade eden Taner, “Ürün bol oldu ancak istenen kalite oluşmadı. Afyonkarahisar, Akşehir ve Isparta bölgesinin iriliğiyle bilinen kirazının boyutu çok küçük kaldı. Kirazın önemli bölümü sanayiye gitti” dedi. Kirazda özellikle boyutunda yaşanan kalitesizliğin ihracata olumsuz yansıdığını dile getiren Taner, şunları kaydetti:

AB’ye ihracatımız azaldı

“AB ülkelerinde don nedeniyle ürün oluşmadı. Buna rağmen Avrupa ülkelerine istediğimiz ürünü satamadık. En önemli ihracat yaptığımız ülkelerden biri olan İngiltere’ye ihracatımız yüzde 30’a yakın azaldı. Geçen yıl toplam ihracatımız 56 bin tondu. Bu yıl ihracatımız 55 bin tonda kaldı. Ancak Rusya’ya olan ihracat, 12 bin 500 tondan 20 bin tona çıktı.” Taner, geçen yıl 40 bin tonun üzerinde ihracat yapılan Avrupa’ya bu yıl sadece 30 bin ton ürün gönderildiğini belirtti. Taner, Türkiye’nin geçen yıl 56 bin tonluk kiraz ihracatıyla ABD’nin önünde dünya birincisi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Avrupa kaliteli ürün bulamayınca pahalı da olsa ABD’ye yöneldi. Türkiye, elindeki fırsatı kaçırdı ve ihracatta birinciliği ABD’ye kaptırdı.” Birçok üreticinin ürününün dalında kaldığını belirten Taner, “Üreticinin ‘çok üretim yapmalıyım’ düşüncesinden kurtulması gerekiyor. Çok uyardık ama çiftçi bizi anlamadı. Budama doğru yapılsaydı bugün Türkiye, tarihinin en büyük kiraz ihracatını yapacaktı” diye konuştu.

Buğdaya biyobenzin dopingi

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Kara, stratejik bir ürün olan buğdayın dünya pazarındaki değerinin, mısır ve şeker pancarı gibi biyodizel üretiminde kullanıldığı için artacağını belirtti. AB ülkelerinde, fosil kökenli benzine, biyobenzinden yaklaşık yüzde 6 oranında karıştırılması zorunlu hale getirildiğini vurgulayan Kara şöyle devam etti: “2010’da bu oranın yüzde 10’u bulması bekleniyor. Bu uygulama buğdayın fiyatını daha artıracak. Türkiye’nin yıllık ortalama buğday üretim miktarı 20 milyon ton civarında. Bunu sulama imkanlarının genişletilmesiyle artırmalıyız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.