Gıda Hattı

Kiraz ihracatçısına müjde! Fransa, Türk kirazına ihracat izni verdi

22 Mayıs 2018, 17:56
Paylaş
Kiraz ihracatçısına müjde! Fransa, Türk kirazına ihracat izni verdi

Fransa, Türkiye’yi son iki yıldır ülkeye kiraz ihraç etmesine izin verilmeyen ülkeler listesinden çıkartarak, Arjantin ve Şili ile birlikte AB ve Fransız mevzuatının diğer hükümleri saklı kalmak kaydıyla Fransa'ya ihracat yapmasına izin verilen üçüncü ülkeler listesine dahil etti.

Fransa’nın Türk kirazına ihracat onayı verdiği haberi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasında yer aldı.

kiraz-ihracat-1-gidahattiKarar 5 Mayıs’ta Fransız Resmi Gazetesi'nde yayımlandı

Söz konusu açıklamada, şunlar kaydedildi:

“5 Mayıs 2018 tarihli Fransa Resmi Gazetesi'nde ‘Türkiye'nin son iki senedir Fransa'ya kiraz ihraç etmesine izin verilmeyen ülkeler listesinden çıkarılarak Arjantin ve Şili ile birlikte AB ve Fransız mevzuatının diğer hükümleri saklı kalmak kaydıyla Fransa'ya ihracat yapmasına izin verilen üçüncü ülkeler listesine eklendiği’ belirtilmektedir.

Fransa 2018 yılında AB üyesi ülkeler içinde Avusturya, Hırvatistan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti'ni, üçüncü ülkelerden ise ABD ve Kanada'yı yasaklı ülkeler listesinde tutmaktadır.”

kiraz-salkimi-gidahatti

Çin'e kiraz ihracatı

Son olarak Çin’e kiraz ihracatı konusunda yürütülen görüşmeler nihayet sonuç vermiş ve 9 üretici ile 6 paketleme tesisine Çin’e kiraz ihracatı için izin çıkmıştı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.