Gıda Hattı

Kira zamlarında son dakika! Hesaplama nasıl yapılacak?

8 Haziran 2022, 13:57
Paylaş
Kira zamlarında son dakika! Hesaplama nasıl yapılacak?
Kira zamlarında son dakika! Hesaplama nasıl yapılacak? Vatandaşın kabusu haline gelen kira artış oranına gelen yüzde 25'lik sınırlamanın ardından kiracıların kafası karıştı.

Kira zamlarında son dakika! Hesaplama nasıl yapılacak? Peki Adalet Bakanı Bozdağ'ın müjdesini verdiği kira artış sınırlandırması sonra kiracılar kiralarını nasıl hesaplayacak? Kiracılar ev sahiplerine ne kadar ödeyecek?

Kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırını değerlendiren Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yaptığı açıklamada şu anki yüzde 39.33 olan aylık değişim oranının artık geçici bir süre yüzde 25'e sabitlendiğini söyledi. Kiracıların kabusu haline gelen değişim oranın ise yüzde yeni enflasyon artışı ile birlikte 45'i bulması ve kiracıların belini iyice bükmesi bekleniyordu. İşte yeni kira oranı ile örnek kira artışı hesaplaması...

Sokaktaki eflasyonun yüzde 110'u bulduğunu reelde yüzde 73 olduğunu hatırlatan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz ise ev sahiplerinin de bu uygulama sonrası zorlanacağına dikkat çekti.

Diğer bir değişle kira artışlarında kullanılan 12 aylık değişim oranı bir yıl süre ile enflasyon ne kadar artsa da değişmeyecek.  Kiracılar için olumlu ancak emlak sahiplerini için ise tam bir yıkım...

Peki 1000 lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı ne kadar olacak, düzenleme öncesi vereceği kira ile arasında ne kadarlık bir fark yaratacak?

12 aylık tüfe değişim oranının şu an yüzde 39.33 olduğunu belirten Kiraz'dan alınan verilere göre yeni enflasyon rakamları ile 12 aylık değişim oranının yüzde 45'i bulabileceğinden hareketlere 1000 TL kira ödeyen bir kiracıdan ev sahipleri 1450 lira istemeleri yasal iken, bugünden itibaren kirayı ancak 1250 TL'ye çıkarabilecek.

Bu 1000 liralık örnek hesaplamada 200 TL'lik bir fark ile kiracı bütçesini rahatlatacak.

Aynı oranla

1000 TL kira ödeyen kiracının cebinde 200 TL

2 bin TL kira ödeyen kiracının cebinde 400 TL

4 bin TL ödeyen kiracının cebinde 800 TL kalmış olacak.

Peki sözleşmesini ev sahibi baskısı ile yeni yapmış olanlar kiracılar ne yapacak?  Uygulama geriye dönüş işleyemeyecek. Ancak kiracılar ise evden çıkmayarak, ev sahiplerinin dava açmasını bekleyerek yasal haklarını kullanabilecek.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.