Gıda Hattı

Kira düzenlemesi olacak mı? Yeni kira düzenlemesi yapılacak mı? Kira artış oranı ne kadar?

26 Mayıs 2022, 11:01
Paylaş
Kira düzenlemesi olacak mı? Yeni kira düzenlemesi yapılacak mı? Kira artış oranı ne kadar?
Kira düzenlemesi ile ilgili Bakan Kurum'dan son dakika açıklaması geldi. Açıklanan nisan enflasyonun yüzde 69,97 oranında gelmesiyle birlikte kiralara yapılacak zam da mayıs başında netleşti. Her ay enflasyon verileri ile güncellenen kira artış oranı 34.46 olurken, son günlerde gündeme gelen kira düzenlemesi hakkında da Bakan Kurum değerlendirmelerde bulundu. Peki Kira düzenlemesi olacak mı? Yeni kira düzenlemesi yapılacak mı? Detaylar haberimizde...

Nisan ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte bu ay kiralara yapılacak artış oranı belli oldu. Peki Kira düzenlemesi olacak mı? Yeni kira düzenlemesi yapılacak mı? Kira artış oranı ne kadar?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon rakamları ile mayıs ayı kira artış oranı %34,46 artış gerçekleşti.  Kiralara yapılan zam oranları ile ilgili düzenleme olabileceğini mesajını veren Bakan Kurum, "4 bakanlığımızla çalışma yapıyoruz. 10 15 gün içinde Cumhurbaşkanımız açıklayacak." dedi.

Yeni kira düzenlemesi yapılacak mı?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira zamları hakkında açıklamada bulundu:

Gelinen süreçte vatandaşımızı çaresiz bırakmadık. Sahada onların talepleri doğrultusunda düzenlemeler yapmak zorundayız. 4 bakanlığımızla çalışma yapıyoruz. 10 15 gün içinde Cumhurbaşkanımız açıklayacak.

* Rayiç bedelleri birebir takip edeceğiz. Düzenleme çerçevesinde kiracı ve ev sahibinin mağdur olmayacak. 85 milyon vatandaşımızın mutlu olacağı, fırsatçılara müsade etmeyeceğimiz düzenlemeyi tamamlayıp paylaşacağız.

Bakan Kurum basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kira ve ev fiyatlarındaki artışla ilgili yöneltilen soruya Kurum,

"Hep esnafımızın, üreticimizin, vatandaşımızın yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut seferberliğini yaptık bitirdik. Bir milyon 130 bin rakamına ulaştık.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.