Gıda Hattı

Kira artış oranlarına yasal düzenleme! Kira zammı %25'i geçemeyecek, Kira artış oranı hesaplama nasıl yapılır?

9 Haziran 2022, 10:20
Paylaş
Kira artış oranlarına yasal düzenleme! Kira zammı %25'i geçemeyecek, Kira artış oranı hesaplama nasıl yapılır?
Kira artış oranlarına yasal düzenleme! Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konut kiralarına ilişkin düzenlenmenin tamamlandığını ve Meclis Genel Kurulu'na sunulduğunu duyurmuştu. Kira artışına yüzde 25 sınır getiren düzenleme Genel Kurul'da kabul edildi Peki; Kira artış oranı 2022: Kira zammı %25'i geçemeyecek, Kira artış oranı hesaplama nasıl yapılır?Detaylar haberimizde

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konut kiralarına ilişkin düzenlenmenin tamamlandığını ve Meclis Genel Kurulu'na sunulduğunu duyurmuştu. Kira artışına yüzde 25 sınır getiren düzenleme Genel Kurul'da kabul edildi

Kira artışlarına yönelik yapılan çalışmalarda son düzenlemeler yapıldı ve çalışmanın kapsamı açıklandı. 4 bakanlığın yaptığı çalışma sonrasında 1 Temmuz 2023'e kadar kira artış oranlarının yüzde 25'i aşamayacak şekilde artırılacağı açıklandı. İşte kira düzenlemesiyle ilgili tüm yasal düzenlemeler...

DÜZENLEME TEMMUZ 2023'DE SONA ERECEK

Bir süredir gündemde olan kira artış oranlarına yönelik düzenleme geldi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, konut kiralarında 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde artış oranının yüzde 25'le sınırlandırıldığını açıkladı.

Bir önceki uygulamada 12 aylık TÜFE'nin ortalamasına göre zam yapılıyordu ve en son çıkan veri de yüzde 39.33 olarak gerçekleşmişti.

Böylelikle konut kiralarında, bir yıl süreyle, bir önceki yılın yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde bir artış yapılabilmesi getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı ifade ediliyor. Geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Kiracı ve ev sahibi hukukuna halel vermeden ikisinin de ortak fedakarlık yapmasına özen gösterdik." dedi.

Bir önceki uygulamada 12 aylık TÜFE'nin ortalamasına göre zam yapılıyordu ve en son çıkan veri de yüzde 39.33 olarak gerçekleşmişti.

Oran aşılırsa geçersiz sayılacak

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa hâkim tarafından belirlenecek kira bedelinde de bu hüküm uygulanacak.

2022 Kira Artış Oranı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "Konut kiraları bakımından 1 Temmuz 2023 yılına kadar yenilenecek Kira sözleşmelerinde bir önceki seneki kiranın yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde bir Artış yapılması imkanı getiriliyor" açıklamasında bulundu.

5 Yılı Dolan Kiracı

Burada özellikle altını çizmek istediğim nokta, 5 yılı dolmuş ve bundan dolayı kira bedeli güncellenecek kira sözleşmelerini bu düzenleme açıklama itibariyle kapsamamaktadır. Kira artışı yapılması başka bir hukuki durum, ancak altıncı yılına giren kiracıların kiralarının güncellenmesi farklı bir durumdur.

İŞTE YENİ KİRA ARTIŞ ORANLARI

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.