Gıda Hattı

Kimlik yenilemede tarih netleşti! O tarihten sonra geçersiz sayılacak...

6 Aralık 2021, 20:55
Paylaş
Kimlik yenilemede tarih netleşti! O tarihten sonra geçersiz sayılacak...
Kimlik yenilemede tarih netleşti. Kimlik yenileme için gerekli belgeler içerisinde; eski nüfus cüzdanınız, son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve yenileme ücretini yatırdığınıza dair dekont bulundurmanız gerekiyor.

Kimlik yenilemede tarih netleşti. Kimlik yenileme son gün ise 31 Aralık 2023 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra eski kimlikler (nüfus cüzdanı) geçerli olmayacak. İşte, kimlik yenileme ücreti...

Nüfus cüzdanını veren kurum Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'dür. İçişleri Bakanlığı'nın kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili yaptığı düzenlemeyle kimlik, pasaport ve ehliyetlerin yenilenmesi işlemleri 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren devam ediyor. Yeni kimlik kartlarının çipli olması dolayısıyla daha güvenli ve kullanışlı olacak.

Nüfus cüzdanı değişimi nereden yapılır?

Kent merkezlerindeki nüfus müdürlüklerinden yapılan kimlik değiştirme işlemi için son gün 31 Aralık 2023 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra eski kimliklerin (nüfus cüzdanlarının) kullanımı geçerli olmayacak.

2023 yılına kadar yenilenmesi gereken yeni kimlik kartlarının kullanım süresi 10 yıl olacak. Yeni kimlik kartları ile vatandaşlar, kamu hizmetlerine elektronik ortamda güvenli bir şekilde erişim sağlayacak. Böylelikle vatandaşlar, kamu ve özel teşebbüs hizmetlerinde hızlı hizmet alma avantajı sağlayacak.

Kimlik yenilemek için randevu gerekli mi?

Kimlik yenileme randevuları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün randevu.nvi.gov.tr internet sitesine girerek alınabilir.

Bir başka randevu alma yolu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün Alo 199 çağrı merkezi aranarak yapılabilir.

Ayrıca ilçe nüfus müdürlüklerine bizzat gidilerek de randevu alınabilir.

15 yaşını doldurmuş kişilerin kimlik kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmaları gerekiyor.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETİ NEREYE YATIRILIR?

Yeni kimlik kartı başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine yatırılması gerekiyor. Kimlik kartı bedelleri aşağıda yer alan 5 farklı şekilde yatırılabilir.

* Vergi Dairesi Müdürlüğü'nden

* Gelir İdaresi Başkanlığı'na ait ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla

alo199.nvi.gov.tr ve randevu.nvi.gov.tr internet sayfasında belirtilen anlaşmalı bankalardan

* PTT şubelerinden

Kimlik yenileme için gerekli evraklar

18 yaşından büyükler için:

* Nüfus Cüzdanı

* Banka dekontu

* Biyometrik Fotoğraf

* Nüfus cüzdanı kayıpsa; fotoğraflı pasaport veya sürücü belgesi veya MEB-ÖSYM sınav giriş belgesi

Yeni doğanlar için:

* Anne veya babanın şahsen ve kimlik kartı (nüfus cüzdanı) ile başvurusu

* Doğum belgesi

* Kimlik kart bedeli ücretsiz

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.