Gıda Hattı

Kilo almanın sürpriz nedenleri nedir?

3 Mayıs 2021, 14:03
Paylaş
Kilo almanın sürpriz nedenleri nedir?

Kilo alıyor ancak sebebini bir türlü anlamıyor musunuz? Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe, kilo almanın sürpriz nedenlerini yazdı.

Kilo almanın sürpriz nedenleri nedir? - Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe

Kilo almak ve zayıflamak, çok sayıda nedene bağlıdır. Kilo almanıza yol açan sebebi veya sebepleri doğru tanımlamazsanız, kilo vermek için gerekli adımları atmakta zorlanırsınız. Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe kilo almanın sürpriz nedenlerini sıraladı…

Hashimoto hastalığı

Hashimoto hastalığında metabolizma yavaşlar ve buna direnemeyen vücut kilo alır. Genellikle sindirim sistemi sorunları, özellikle kabızlık da sıkça görüldüğü için kilo alımı her geçen gün biraz daha artar.

| Diyetisyen Neslihan Öztürk Aktepe: “Kilo sorunu genellikle ya anneden ya sevgiliden” |

İnsülin direnci

Kan şekeri ve insülin arasındaki denge bozulduğunda, sürekli yeme isteği söz konusudur. Özellikle de karbonhidrat isteği artar. Akabinde ise kaçınılmaz bir şekilde vücut yağlanmaya ve kilo almaya başlar.

PCOS

Adet düzensizliği ve hormonlarda yaşanılan sorunlar nedeniyle metabolizma yavaşlar, ödem çoğalır. Vücut armut tip görüntüsüne bürünerek kilo alır.

Menopoz

Östrojen çekilmeye başlarken metabolizma hiç olmadığı kadar yavaşlar ve vücut yağlanır. Özellikle yağlanma bel bölgesinde olur. Menopoz simidi olarak da söylenir. Kilo alımı çok hızlıdır. Bu durumda kilo vermenin mümkün olup olmadığını birçok kadın merak eder. Mümkün olsa da, diğer kişilere göre daha fazla çaba gerektirir.

| Uzmanlar: Sigara içmek bir nesil sonra ortadan kalkacak! |

Sigarayı bırakmak

Sigara eli oyalar, iştahı azaltır, bağırsak hareketlerini artırır. Bırakınca oyalanmak için daha çok abur cubur yenmeye başlanır ve ayda 4 - 5 kiloya varan artışlar olabilir. Tabi ki sigara zararlarını tüm dünya biliyor. Çok az bir uğraş ile alınan kilolar verilebilir. Yeter ki sigarayı bırakın…

Ödem

Tuzlu yemek, karbonhidratlı ve yağlı beslenmek, menopoz, uykusuzluk, kabızlık, stres, seyahat ve bazı hastalıklar sebep olabilir. Ödemin çok olduğu günlerde beslenmeye dikkat etmek, özellikle tuz ve gluteni azaltmak, bol su içmek iyi gelecektir.

Steroid kullanımı

Steroidler insülin seviyesini artırır, iştahı açar ve ödem şikayetlerini artırır. Bu nedenle tartıda çıkan sonuç biraz üzücü olur. Biraz uğraştırsa da alınan kilo sorunu çözülebilir.

Antidepresan kullanımı

Antidepresanlar genellikle iştah açar. Aralarında daha kontrollü iştah açanlar da vardır. Burada bir de kısır döngü var… Depresyon mu kilo aldırır yoksa kilo mu depresyona neden olur?... Kontrolsüz yeme özellikle gece kalkıp yemeler, insülin seviyesini artırdığı ve sindirim sistemi sorunları bariz olarak yaşandığı için kiloda ciddi artış gözlenir...

| Vücudunuz aşırı yemeye nasıl tepki veriyor? Yeni araştırma… |

Duygusal açlık

Altta yatan sebepler vardır. Genellikle 0 - 2 yaş beslenmesi ve annenin o dönemdeki davranışları çok etkilidir. Tıkınırcasına özellikle akşam yemeğinden sonra yatana kadar hatta bozulan kan şekeri insülin dengesi yüzünden gece kalkmalar ve kendini buzdolabının içinde bulmalar çok olur. Tat çok önemli değildir. Tatlıdan tuzluya, sonra tekrar tatlıya geçiş yapabilirler. Bu sorunu aşmak için psikolog ve/veya psikiyatrist ile birlikte çalışmak gerekir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.