Gıda Hattı

Kilo almak, ışığa maruz kalmakla bağlantılı olabilir mi?

29 Temmuz 2016, 20:34
Paylaş
Kilo almak, ışığa maruz kalmakla bağlantılı olabilir mi?

Japon araştırmacılar, gece fazla ışığa, sabah ise az ışığa maruz kalan yaşlı bireylerin kilo alma ihtimalinin daha fazla olduğunu belirledi. Araştırmacılara göre bunun tam tersi de kilo vermeyi teşvik ediyor.

Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism dergisinde yayınlanan çalışma, ışığa maruz kalmanın karın bölgesinde yağlanma ile bağlantılı olduğunu belirledi. Üstelik bu bağlantı kalori alımı, egzersiz ve yatma ve kalkma saati gibi diğer faktörlerden bağımsız.

Çalışmanın başındaki isim olan, Nara Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Kenji Obayashi, “İnsanlar doğası gündüz çok ışığa, gece ise az ışığa maruz kalmaya alışık. Bu nedenle elde ettiğimiz sonuçlar akla uygun” şeklinde konuştu.

Araştırmacılara göre günün hangi saatinde ne kadar ışığa maruz kalındığı, kilo almak ile ilişkili.

hemsire-gece-nobet-gidahatti

Biyolojik saat, kilo almak ile ilişkili

Dr. Kenji Obayashi’ye göre yaptıkları araştırma, ışığa farklı bir şekilde maruz kalarak sirkadiyan ritmi (vücudun biyolojik saati) bozmanın obezite ve kilo alma riskine neden olduğunu gösteren ilk çalışma.

Dr. Obayashi,  “elde ettiğimiz sonuçlar, vardiyalı çalışma sistemi ve obezite riski arasındaki mevcut bilgilere katkı yapıyor” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, yaş ortalaması 72 olan 1.110 kişinin 2 gün boyunca ne kadar ortam ışığına maruz kaldığını ölçtü. Ölçüm için el bileğine takılabilen ışık ölçerler kullanıldı. Araştırmacılar bel çevresi, boy ve vücut ağırlığını ölçtü ve sigara kullanımı, alkol kullanımı ve sosyoekonomik duruma ilişkin anketler verdi. Bu ölçümler ortalamada 21 ay sonra tekrar edildi.

Çalışmanın başında 138 kişide abdominal (karın bölgesinde) obezite vardı. Araştırmacılar abdominal obezite durumunu bel ile boy arasındaki oranın 0,6’dan daha yüksek olması şeklinde tanımladı.

gece-mesai-nobet-gidahatti

Kilo alma ve gece ışığa maruz kalmanın bağlantılı olduğu görüldü

Takip dönemi boyunca, gece boyunca 3 lux veya daha yüksek seviyede ışığa maruz kalmanın, bel çevresinin yağlanması ile ilişkili olduğu görüldü.

Bunun aksine, sabah saatlerinde 500 lux veya daha yüksek seviyede ışığa maruz kalan bireylerin takip döneminde daha düşük bel çevresine sahip olduğu görüldü.

Obayashi, ışığa doğal olmayan bir şekilde maruz kalmanın, melatonin salgısını değiştirebileceğini düşünüyor. Melatonin, enerji harcamakla bağlantılı bir hormon.

Obayashi, gündüz daha çok ışıkta durmanın ve geceleri televizyon, akıllı telefon ve lamba gibi ışık kaynaklarından uzak durmanın obeziteyi önlemek için faydalı olabileceğini sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.