Gıda Hattı

Kilimanjaro’nun zirvesine pizza taşıdılar. Kilimanjaro nerededir?

12 Mayıs 2016, 14:11
Paylaş
Kilimanjaro’nun zirvesine pizza taşıdılar. Kilimanjaro nerededir?

Pizza Hut, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin başlıca adreslerinden olan, Afrika kıtasının en yüksek dağı Kilimanjaro’nun zirvesine pizza taşıyıp, Guinness dünya rekorunu kırdı.

Tanzanya’yla birlikte 100 ülkede faaliyet göstermeye başlayan Pizza Hut, kutlamayı, yüksekliği 5.895 metre olan Kilimanjaro Dağı’nın zirvesinde yaptı. Pizzayı en yüksek noktaya taşıyan Pizza Hut, Guinness dünya rekorunu kırdı.

pizza-hut-logo-gidahatti

Dünyanın en büyük pizza zinciri Pizza Hut’ın restoran açtığı 100’üncü ülke, Tanzanya oldu. Tüm dünyada #pizzahut100 hashtag’i ile yapılan kutlamalar kapsamında 5.895 metre yüksekliğindeki Kilimanjaro Dağı’na tırmanan Pizza Hut çalışanları, pizzayı en yüksek noktaya taşıyarak Guinness dünya rekoru kırdı. Profesyonel rehberlerle birlikte 6 günlük yürüyüş sonrası zirveye ulaşan Pizza Hut çalışanları, hep birlikte Kilimanjaro’nun zirvesinde pepperoni pizza yedi.

pizza-hut-kilimanjaro-gidahatti

5 yılda 400 restoren hedefi

Pizza Hut Genel Müdürü Sencer Salbaş, Tanzanya ile birlikte faaliyet gösterilen ülke sayısının 100’e çıkmasının mutluluk verici olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Pizza Hut’ın 2015 yılında globalde en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Şu anda Türkiye’de 6 şehirde 25 restoranla faaliyet gösteriyoruz. 2016 sonuna kadar 20 restoran daha açmayı hedefliyoruz. 5 yıl içinde ise hedefimiz 400 restorana ulaşmak.”

kilimanjaro-gidahatti

Kilimanjaro Dağı nerededir?

Genellikle sadece Kilimanjaro olarak adlandırılan, deniz seviyesinden 5.895 metre yüksekte Afrika'nın masif bir dağı.

Sönmüş bir stratovolkan olan ve üzerindeki Kibo zirvesiyle Afrika kıtasının en yüksek dağı olan Kilimanjaro’nun kendine özgü doğası, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Doğa Mirası olarak ilan edildi.

Ekvator'un yaklaşık 340 km güneyinde bulunan Kilimanjaro, Tanzanya'nın kuzeydoğusunda, Dar es Salaam şehrinin yaklaşık 500 km kuzeybatısında ve Victoria Gölü merkezinin yaklaşık 560 km güneydoğusunda yer alıyor. Kenya sınırına sadece birkaç kilometre mesafedeki Kilimanjaro, bu ülkenin başkenti Nairobi'nin yaklaşık 200 km güneydoğusunda kalıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.